Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz

İş zamanın çalışmayan, tarlasını sürüp ekinini ekmeyen; yahut ektiğinde bile onun gübresini, ilacını vermeyen kişi hasat zamanında ürün alamaz veya çok az miktarda alır. Kişi çalışacak, emek verecek ki bir şeyler kazanabilsin, kazanç elde edebilsin.Kendisinden verim elde etmek istediğimiz bir ürünün bakıma ihtiyacı vardır. Gerekirse güneşin sıcağında çalışılır, sabahın köründe kalkılır, masraf edilir. Ancak tüm bu masraf ve meşakkatlerin sonu da güzeldir. İlkbahar ve yazda gün güneş, sıcak, ter demeden çalışan kişi sonbaharda ürününü en verimli şekilde hasat eder ve kışında onu en güzel şekilde yer. Bunu yapmayan, yani yazın sıcağı, alın terini göze almayan kişi de, kışın açlıkla boğuşur ve yoksulluk çeker.

Sadece tarla, bağ, bahçe işlerimiz için geçerli değildir bu durum. Çalışan kişi her zaman karşılığını alır, Çalışmayanın ise eli boş kalır ve başkasına muhtaç olur.

Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işler için de bu atasözü kullanılmaktadır. Örneğin birçok kişinin faydalanacağı işte bizim de emeğimizin olması gerekir ki, ondan faydalanacağımız zaman geldiğinde diğerlerinden utanmayalım, çekinmeyelim ve bizim de emeğimiz olduğunu düşünerek gönül rahatlığı ile faydalanalım.

Yorum yapın