Tabancanın Dolusu Bir Kişiyi Korkutur Boşu Kırk Kişiyi Kompozisyon

Tabancanın Dolusu Bir Kişiyi Korkutur Boşu Kırk Kişiyi 
 
İnsanlar, sahip olduğu gücü eyleme geçirip gerçekleştirerek bir kişiye zarar verebilirler. Ancak o gücü dışa vurmayıp da tehdit unsuru olarak kullananlar birçok kişiye zarar verebilirler. Gücünü ortaya koyan, herkese belli eden kişinin ne kadar güçlü olduğu anlaşılır. Dolayısı ile ona karşı gelecek olanlar da o gücün üstünde bir güce sahip olmak için çalışır ve bunu başararak ona zarar verebilirler. Oysa tehlikeli olduğu sezilen; fakat tehlikesinin boyutu kesin olarak bilinmeyen şeyler veya kişilerden daha fazla korkulur çekinilir.
Normalde bir kedi bir tavşandan çok daha güçlü, çok daha yırtıcıdır. Hayatı boyunca hiç tavşan görmemiş bir kedinin yanına, hiç kedi görmemiş bir tavşan getirirseniz şaşırır kalırsınız. Çünkü ne kedi tavşanın, ne de tavşan kedinin gücünü biliyordur. İkisi de belki birbirine diklenir. Ancak en çok diklenen tavşan olursa ve tavşan saldırıda bulunmazsa yüksek ihtimalle kedi ondan kaçacaktır. Çünkü tavşanın ne derece tehlikeli ve güçlü olduğunu kedi bilemez. Fakat tavşan kendisine fazla güvenir ve kediye doğru hamle yaparsa, kedi onun aslında o kadar da yırtıcı olmadığını öğrenecek ve belki de tavşanı canından edecektir.
Bu yüzden özellikle güçlülerin çok bulunduğu ortamlarda, güçsüzlüğümüzü ortaya koymak yerine onu saklarsak, kendisinden daha fazla korkulan, çekinilen kişi olabiliriz. Zira birisi bizimle dalaştığında ona ne kadar zarar verip veremeyeceğimizi bilmeyecek, büyük zarar görme korkusuyla bundan çekinecektir.

Yorum yapın