Sunay Akın Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

ÖZET
Hayatı Kısaca
Sunay Akın’ın hayatı, 12 Eylül 1962’de Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmasıyla başlar. (12 Eylülde doğması sebebi ile 18 yalından beri doğum gününü kutlamamıştır). 10 yaşındayken, ailesi Sunay Akın’ın daha iyi eğitim görebilmesi adına İstanbul’a taşındı. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya bölümünden mezun oldu.
            Sunay Akın’ın anlattığına göre ilk şiirini 7 yaşında yazmış ve bu şiiri boş duran bir kıyafet askısına “Üşümüyor musun?’’ diye sorarak başlamıştır. İlk şiirleri ise 1984’te yayınlanmaya başlamıştır. Yayınlanan ilk şiirinde soba içerisindeki kütürdeyen odunu anlatır. 1989’da ilk şiir kitabı olan “Makiler” yayınlandı. Ardından yayınlanmaya başlayan kitaplar, adını Cemal Süreyya’nın koyduğu “Antik Acılar”, “Kaza Süsü”, “62 Tavşanı” izler. 1989’da arkadaşlarıyla birlikte Yeni Yaprak şiir dergisini çıkarır. 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkarır.

 Eserleri:
 Yayınlanmış kitaplarından, Hayal Kahramanları, Geyikli Park, Bir Çift Ayakkabı, Çorap Kaçığı, Kırdığımız Oyuncaklar, eserleri sadece bazılarıdır.
            Şiirlerinden örnekler ise, Çukur, Ayrılık, Dudak Payı ,Beceriksiz, Asansör, eserleri den birkaçıdır
Edebi kişiliği
1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülünü Noktalı Virgül adlı dosyasını alarak tescillenmiştir. 1990 yılında da Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülünü “Makiler” şiiriyle edebi kişiliği daha da fazla başarıya taşınır.

                                         UZUN
UZUN Hayatı

            Orhan Veli hayatı boyunca yazdığı, genelde kısa ve anlık ilhamlarla oluşturduğu şiirleri, Orhan Veli şiirlerindeki bazı benzer ögeleri günümüzde de devam ettiren bir yapıya sahiptir. Bu şiirlerde az rastlanan lirik ve yumuşak bir ton fark edilir. Yergi ögelerini de rahat bir biçimde kullanarak dikkatleri çekmeyi başarır. Eserleri, dil oyunlarıyla alaycı ve şaşırtma görülmesinin yanında çocuklar ve hisler ile birlikte şairin duyarlılığı görülür. Edebi kişiliği hiç bozulmamış bir yazardır.
            Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders vermesinin yanı sıra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 5 yıl süresince ders verdi ve ders de aldı. Kazandığı deneyimlerle tek kişilik oyunlar hazırlayıp oynamaya başladı. Hayatıboyunca Edebi kişiliği farklı boyutlara ulaştırmış ve Türkiye’de birçok merkezde yurtdışı da olmak üzere sayısız kez tek kişilik oyunlarını sergilemiştir.
            Edebi kişiliği ve eserleri dışında 23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıl boyunca Dünya’nın birçok yerinden topladığı oyuncaklarla, İstanbul Oyuncak Müzesini Göztepe, İstanbul’da kendi ailesine ait olan dört katlı bir konakta, hayalini kurduğu oyuncak müzesini açtı. Türünün tek ve ilk örneği olan Müze, Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu ( European Museum Forum) tarafından verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne 2010 yılında aday olmuştur.
            Kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan Sunay Akın, TRT 2 ve CNN Türk’de “Stüdyo İstanbul”, “İzler”, “Akşama Doğru”, “5N 1K” gibi programlara katkıda bulunmuştur. TV8’de “Gezgin Korkuluk” ve Ramazan Ayı süresince Mahya Işıkları adlı programı da hazırlayıp sundu.
            Radyo programları da yapan Sunay Akın, Yaşam Radyo, Radyo Kent, Best FM’de yayın yaptı. ATV’de Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar isimli bir televizyon programı yaptı.

Yorum yapın