Su İçin Doğal Çözümler Kompozisyon

Su İçin Doğal Çözümler: Merhaba arkadaşlar, aşağıda su için doğal çözümler konulu kompozisyon örneği verilmiştir. Sizler de bu kompozisyonu inceleyerek kompozisyon kurallarını öğrenebilir ve su için doğal çözümler ile ilgili kompozisyon yazabilirsiniz. Yazınızı yazarken başlık kullanmaya ve giriş gelişme sonuç bölümlerini etkili kullanmaya özen gösterin. Kolay gelsin.

Su İçin Doğal Çözümler Kompozisyon

SU HAYATTIR, HAYATIMIZ BİTMESİN

Bu dünyada su kadar değerli ve su kadar zaruri başka bir besin kaynağı yoktur. İnsanlar, yeri geldiğinde ekmeksiz de yaşar; fakat su olmadan yaşamını asla sürdüremez.

Küresel ısınmanın da büyük etkisi ile ülkemiz de son yıllarda büyük bir susuzluk problemi yaşamaktadır. Azalan yağışlar, doğal göl ve barajlarımızın yanında içilebilir su kaynaklarımızın da azalmasına sebep olmuştur. Bunu tamamen doğaya bağlamak doğru değildir; zira küresel ısınmanın sebepleri arasında biz insanların da yanlış tutum ve davranışları bulunmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız çeşitli uçucu maddeler, fabrika ve araçlarımızdan çıkan zehirli duman ve gazlar, çevre kirliliği gibi birçok etmen, doğaya zarar vermektedir. Hatta bu gibi etmenlerin ozon tabakasını deldiği için dünya üzerinde olumsuz neticeler oluşturduğu bilinmektedir.

Peki, biz insanlar, tükenmekte olan su kaynaklarımızı nasıl koruyabiliriz, bunun için bulabileceğimiz doğal çözümler nelerdir? Bilimsel kanıtlarla da bilinmektedir ki bitkiler yağmuru çeker. Şayet ülkemizin boş olan bölgelerini ağaçlandırabilirsek yağmurun ülkemize daha sık uğramasını sağlayabiliriz. Bunun yanında bilinçsizce gerçekleştirilen sondaj kuyularını yasaklamalı, bununla ilgili ciddi yaptırımlar getirmeliyiz. İnsanları, suyu tasarruflu kullanmaları konusunda eğitip bilinçlendirmeliyiz. Dağlarımızda biriken karların erimesi ile oluşan dere ve nehirleri en iyi şekilde değerlendirmeli, bu suların ülkemizde toprakları içinde kullanılabilmesi için çeşitli çalışmalar, yapay gölet veya barajlar yapmalıyız. Ancak bunu yaparken HES gibi doğaya zarar veren projelerden uzak durmalıyız.

Bizler elimizden geleni yaparsak, bize doğayı bahşeden yaratıcı da bizden su gibi güzel bir nimeti esirgemeyecektir. Birey olarak bize düşen en büyük görev ise suyu tasarruflu kullanmaktır. Bizden sonraki nesiller için lütfen tüm tedbirlerimizi alalım ve suyun kıymetini bilelim.

-SON-

Su İçin Doğal Çözümler Kompozisyon konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlerde dilerseniz Su İçin Doğal Çözümler Kompozisyon isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

 


 

Su ile İlgili Diğer Yazılarımıza Aşağıdaki Bağlantılar Üzerinden Erişim Sağlayabilirsiniz.


Yorum yapın