Stres ile İlgili Kompozisyon

STRES
 
   İnsan vücuduna ve psikolojisine olumsuz etkisi olan en önemli psikolojik durumlardan birisi strestir. Evet, stres psikolojik bir vak’a olsa da insan bedenine de direk etki edebilir. Zira birçok hastalığın veya rahatsızlığın en büyük veya tek nedeni strestir. Örneğin Gül Hastalığı olarak bilinen deri rahatsızlığının tek nedeni stres olarak kabul edilmektedir.
   Stresi oluşturan birçok neden vardır. Ortam değişikliği, yeni insanlarla tanışma zorunluluğu, iş değişikliği, özel ilişkilerde yaşanan problemler, iş yerinde yaşanan sıkıntılar, ekonomik yetersizlikler, hastalıklar gibi etmenler stres kaynağı olarak gösterilebilir. Her insan zaman zaman stresli anlar yaşayabilir. İnsan olmanın gereklerinden birisi de budur zaten. Hayatında hiç stres yaşamadığını iddia eden bir insanın normal olduğundan şüphe bile edilebilir. Zaten stresin her zaman kötü olduğunu söylemek de doğru değildir. Örneğin evlenip yeni bir yuva kuracak, nişanlısı ile ilk defa buluşacak, üniversitenin ilk gününü yaşayacak birinin yaşadığı stresin kötü olduğunu söyleyemeyiz. Bu tür stresler güzel ve tatlı streslerdir. Ayrıca bunlara karşı koymayı öğrenen insanlar, daha güçlü hale gelirler.
   Hayatımız boyunca zaman zaman yaşadığımız streslerle başa çıkmanın yolları da vardır elbette. Örneğin ara ara yapılan küçük veya uzun tatiller, dağda bayırda yapılan piknikler, doğa yürüyüşleri, sevdiğimiz bir insanla yaptığımız sohbetler, spor aktiviteleri, eğlenceler ve daha birçok etkinlik, stresin hakkından gelebilecek, onu ortadan kaldırabilecek yararlı etkinliklerdir.

Yorum yapın