Sigaranın Zararları ile İlgili Kompozisyon

                                                  Sigaranın Zararları

   Sigara, alışıldığında en zor terk edilen kötü alışkanlıklardan biridir. Bırakılması ne kadar zorsa, zararları da o kadar büyüktür. Sigara içenlerde birçok hastalık ve rahatsızlık ortaya çıkar. Bunların en önemlilerinin başında ise akciğer kanseri gelir. Akciğer kanseri, tedavisi en zor olan kanser türlerinden birisidir. Sigara içen her kişi sırf o yüzden ölmez elbette; ancak bu kişiler hem hayatları boyunca onun vermiş olduğu rahatsız edici durumlara maruz kalır, hem de hayati tehlike yaratan hastalıklara yakalanmanın riskini taşır.

   Sigar kullananların zararları sadece kendilerine olmaz. Sigara içilen mekanlardaki diğer insanlar da onun zararlı etkilerinden fazlasıyla zarar görür. Hele ki aile içinde kullanılması çocuklara ve özellikle bebeklere çok büyük zararlar verir. Ayrıca sigara içenlerin çok fena halde kokması da çevresindeki insanlara verdikleri rahatsızlıkların başında gelir. Bu kötü alışkanlığa devam edenler, normal insanlara göre daha hareketsiz ve daha hantal olurlar. Koşmaya, iş yapmaya, spor yapmaya daha elverişsizdirler. Az bir şey koşacak olsalar hemen nefesleri tıkanır. Ayrıca toplumun içinde sürekli öksürme ihtiyacı, hırıltılı sesler çıkarma durumlar onları itici yapan faktörlerden bazılarıdır. Sigara içenlerde kan dolaşımı çok yavaş olduğundan cilt daha çabuk yıpranır ve kırışıklıklar oluşarak yaşlanmaya sebep olur. Ayrıca saç derisindeki hücrelere yeterince kan gitmemesi, saçların erken dökülmesine sebep olur.

   Nereden bakarsak bakalım, sigara her şekilde zararlı bir maddedir. Bu zararları saymakla bitiremeyiz. Tüm bunları bilmek ve sigaraya hiç yaklaşmamak en iyisidir. Meraktan, özentiden veya sözde kederden sigaraya alışmak akıl karı değildir. Hepimiz bilmeliyiz ki bir kere ona alışırsak, onu bırakmamız artık imkansız hale gelir. Bu nedenle özellikle çocuklarımızı sigara kullanan kişilerden uzak tutmalı, onu kullanan insanlarla biz de fazla zaman geçirmemeliyiz.

Yorum yapın