Sevgi Özel Hayatı Hakkında Bilgi Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Ankara-Polatlı doğumludur. DTCF Türk Dili Bölümü’nden mezun olduktan sonra Atatürk’ün kurmuş olduğu TDK’da 10 Kasım 1971 tarihinde göreve başladı. Türkiye Türkçesini araştıran dil bilimci Sevgi Özel, Doğan Aksan ile birlikte yürüttüğü Türkiye Türkçesinde Sözcük Türleri kitabı ile tanınmıştır. Ayrıca Türkiye Türkçesinde Sözcük Türetme ve Birleştirme kitaplarına da katkı sağladı. Ahmet Cevat, N. Atabay ve A. Çam ile birlikte birçok yapıt yayımladı. Yine TDK’ya ait yazım sorunları bölümünde görev aldı. Yazım Kılavuzu’nun 1973’ten başlayarak 10 yol süren hazırlıkları tamamlandıktan sonra ara vermeden Dil Derneği’in tüm çalışmalarına katıldı.
Eserleri:
Türkiye Türkçesinde Sözcük Türleri, Afili Mavallar, Direncin Kuşları, Aptal Dünya, Yıldızlar mı Suçluydu?, İktidar Benim Ne İstersem Söylerim!, Bir Bulut Ayağıma Dolandı, Bir Yanım Bahar Bir Yanım Kış
UZUN
Sevgi Özel Hayatı Uzun
Türk Dil Kurumu adına önemli çalışmalara imza atan ve Türk Dili için her koşulda hayatını adayan Sevgi Özel, Çağdaş Türk Dili adlı aylık derginin de genel yayın yönetmeni konumunda görev aldı. 1992 ile 1998 yılları arasında Ümit Yayıncılıkta da yayın sorumlusu iken senli benli sözcükler derlemesi diye nitelendirilen argo konularında Afili Mavallar adlı yapıtını yayımladı. Bu süre zarfında aynı zamanda Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adına da önemli çalışmalara imza attı. 1999 yılında öykü türünde Bir Bulut Ayağıma Dolandı ve 2000 yılında araştırma türünde Dil Kiri El Kiri adlı yapıtlarını Bilgi Yayınevi aracılığı ile çıkarttı. 30 Haziran 2002 tarihinden itibaren yalnızca araştırarak, yazarak ve gezerek Türkiyeyi ve insanları tanımak adına profesyonel yaşamına veda etti. Gerek gazetelerde gerek dergilerde dil ve yazın konularında onlarca makale hazırladı. Bu makalelerin kimisi deneme, kimisi bilgi türünde idi. Bazı makaleleri de henüz kitaplaşmamıştır.
1983 senesinde Atatürk’ün kalıtını yok sayan 12 Eylülcüler, Türk Dil Kurumunu kapatınca görevden ayrıldı. Aynı sene Bilgi Yayınevi’nin yayın sorumlusu olarak görev yaptı. 34 eski Türk dil Kurumu üyesiyle birlikte Dil Derneği’nin kurucularından birisi olan Sevgi Özel, ülküdaşlarıyla birlikte Dil Devrimi ve Dil Derneği için büyük adımlar attı.
Edebi Kişiliği

 

Türk Dil Kurumu ve Türk Derneği adına önemli çalışmalara imza atan Sevgi Özel, 20. Yüzyılın en önemli dil bilimcilerinden birisidir. Tüm yapıtlarında Türk Dili’nin gerçek yüzünü, tarihini ve gelişimini konu aldı. Türkiye Türkçesinin araştıran sayılı dil bilimciler arasındadır. TDK kapatıldıktan sonra 12 Eylülcülere dayanamayıp buradan ayrılmıştır. Ardından 20 yıl botunca çeşitli yayınevlerinde yayın sorumlusu olarak görev almıştır. 30 Haziran 2000’den sonra ise ülkesini ve insanlarını daha iyi tanıyabilmek için gezmiş, çeşitli konularda makaleler yazmıştır. Yazdıklarından deneme türünde olanları da mevcuttur. Hatta birçok yazısı henüz kitap haline getirilmemiştir.

Yorum yapın