Sermet Muhtar Kimdir Hayatı Kısaca

ÖZET

Hayatı Kısaca
Sermet Muhtar 20 Mayıs 1887 tarihinde doğmuştur. Türk yazar ve gazeteci olarak bilen Sermet Muhtar aynı zamanda iyi bir karikatüristtir. İstanbul Beyefendisi olarak da bilinmektedir. Her şeye rağmen daha çok Akşam gazetesinde yayımlanan eski İstanbul’u anlattığı yazıları ile bilinmektedir. Babası Mahmud Muhtar Katırcıoğlu, annesi ise Kevser Hanım’dır. O da diğer paşa çocukları gibi özel hocalar tutular eğitim görmüştür. 1906 yılında Galatasaray’dan mezun olmuştur. Galatasaray’dan mezun olduktan sonra Hukuk Fakültesine girmiştir. Bu dönemlerde “Hanımlara Mahsus Gazete” de yazdığı makaleler ile tanınmıştır. 1910 yılında Hukuk fakültesinden mezun olsa da avukatlık ya da hâkimlik yapmak istememiştir. Bu nedenle de babasının müdürlük yaptığı Askeri Müze’ye girmiştir. İkinci Meşrutiyet’in başlaması ile karikatürleri ile basın hayatına adım atmıştır. Karikatürleri Davul ve El – Üfürük dergilerinde yayımlanmıştır. Eski İstanbul ile ilgili yazılar yazmıştır. Sermet Muhtar’ın yazdığı bu eski İstanbul ile ilgili yazılar ise “Akşam” gazetesinde yayımlanmıştır.

Eserleri

Roman: Hayalanmalar, Eski Konaklar, Nanemolla, Kıvırcık Paşa, Rüküş Hanımlar, Harp Zengininin Gelini, Eski Çapkın Anlatıyor
Piyesleri: Helal Mal, Duvar Aslanı, Dert, Zincirleme, Yıldızlar Barıştı
İstanbul Yazıları: Eski Günlerde, İstanbul Kazan Ben Kepçe, 30 Sene Evvel İstanbul
Sermet Muhtar Edebi Kişiliği

Sermet Muhtar yaşamı boyunca birçok dergi ve gazetede yazılar yazmıştır. 1930’lu yıllarda başlayan yazarlık hayatı oldukça verimli geçmiştir. Dönemin önemli yayın organlarında olan Tan, Vakit, Akşam, Vatan, Tasvir – i Efkâr, Yeni Sabah gibi gazetelerde yazarlık yapmıştır. Ayrıca bunun dışında da Yedigün, Amcabey, Yeni Mecmua, Akbaba ve çeşitli dergilerde de yazılarını yayımlayarak üne kavuşmuştur. Ayrıca İstanbul ile ilgili yazılar da yazmıştır. Özellikle de eski İstanbul yaşamını anlattığı yazıları bulunmaktadır. Gündelik hayatı tasvir ettiği ve dönemin ünlü kişilerini konu edinen romanlar da yazmıştır. Kıvırcık Paşa, Pembe Maşlahlı Gelin, Harp Zengininin Gelini gibi kitaplaşmış romanları bulunmaktadır.

Yorum yapın