Özveri ile İlgili Kompozisyon

                                                                         Özveri

    Özveri; ulaşılmak istenen bir hedef uğruna, gerekirse kendi çıkarlarından, menfaatlerinden vazgeçmek, fedakarlık göstermektir. Önemli ve zor işlerin başarılması için her insanda olması gereken yegane unsurlardan biridir. Özverili bir insanın atlatamayacağı badire, başaramayacağı iş yoktur. Kişi bir kere amacına ulaşmayı gaye edindi mi ve bu uğurda her türlü zorluğu göze aldı mı en zor işleri bile tere yağından kıl çekermiş gibi başarabilir. Elbette bunun için öncelikle insanın gayeleri ve bu gayelere ulaşmak için yeterince sebebi olmalıdır.
   Özverili insanlar için zorluk diye bir kavram yoktur. Onlar için çalışma, emek, fedakarlık vardır. Bilirler ki bu üç değer, en zor işlerin bile anahtarıdır; tüm zorlukları onlarla aşabilirler. Özveri hakkında somut örnekler vermem mümkündür. Bunun için üniversite sınavına hazırlanan iki farklı öğrenciyi ele alabiliriz. Farz edelim ki güzel bir üniversite hayali kuran iki lise öğrencisi var. Bunlardan birincisi ders çalışmayı kendine ilke edinmiş, hazırladığı ders çalışma programına harfiyen uyuyor ve programından asla taviz vermiyor. Üniversiteye hazırlık boyunca beğendiği TV programlarını izlemiyor, cep telefonunu sadece belli saatlerde açıyor, günde sadece 7 saat uyuyor ve kendisi için belirlediği günlük soru sayısını mutlaka çözüyor. İkinci öğrenci de tıpkı birinci öğrenci gibi üniversiteyi kazanma hayalleri kuruyor; ancak ne yazık ki kendi eğlencesinden, televizyonundan, uykusundan da kısıtlamıyor; yani herhangi bir özveride bulunmuyor. Elbette ki bu iki öğrenciden birincisi hedefine ulaşacak ve istediği, hayal ettiği bölümü kazanacaktır. Ancak ikinci öğrenci, yeterince özveride bulunmadığı için hayallerini ertelemek zorunda kalacaktır. Zira üniversiteye hazırlık süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreci, gerçekten isteyenler, azmedenler ve özverili olanlar başarıyla atlatabilirler.
   Hayatımızın her anında özverili olmalı, zorluklardan asla yılmamalıyız. Yaratan, azmedip kararlı bir şekilde ilerleyen, yolundan dönmeyen, her türlü fedakarlığı gösterenlerin yardımcısı olur. Hiçbirinin zerre kadar emeğini bile zayi etmez. Bunun farkında olduğumuz sürece her türlü zorluğu aşabilir, büyük başarılara ulaşabiliriz.

Yorum yapın