Özdemir Asaf Hayatı Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Ünlü Cumhuriyet Dönemi Türk şairlerinden olan Özdemir Asaf 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Asıl adı Halit Özdemir Harun olan şair birçok şiire imza atmıştır. Babası olan Mehmet Asaf Şura-yı Devlet’in kurucularındandır. Babası öldüğü yılda Galatasaray Lisesine girmiştir. 1930 yılında Galatasaray Lisesine girmiştir. Galatasaray Lisesinden sonra Kabataş Erkek Lisesi’ne devam etmiştir. Buradan 1942 mezun olarak Hukuk Fakültesine girmiştir. Daha sonrasında ise Gazetecilik Fakültesine devam ederek Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışarak çeviriler yapmıştır. İlk yazısı Servet-i Fünun ve Uyanış dergisinde çıkmıştır. 1951 yılında Sanat Basımevi kurmuştur. 1962 yılında ise Mehmet Ali Baydar öncülüğünde kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneğinin kurucularından birisi olmuştur.
UZUN
Eserleri
Şiir: Nasılsın (1970), Sen Sen Sen (1956), ,Ben Değildim (1978), Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış Şiirler), Dünya Kaçtı Gözüme (1955), Yumuşaklılar Değil (1962), Bir Kapı Önünde (1957), Çiçekleri Yemeyin (1975), Yalnızlığa Övgü (Yalnızlık Paylaşılmaz), Çiçek Senfonisi (Toplu Şiirler – 2008), Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (2012),
Öykü: Dün Yağmur Yağacak (Ölümünden Sonra – 1987)
Etika: Yuvarlığın Köşeleri (1961), Yuvarlağın Köşeleri 2 (1988)
Özdemir Asaf Hayatı Uzun
11 Haziran 1923 yılında doğan Türk şairdir. Babası Danıştay üyesi olan Mehmet Asaf’tır. Babası 1930 yılında vefat etmiştir. O yıl İstanbul’a gelerek Galatasaray Lisesinin ilk kısmına girmiştir. 1941 yılında 11. Sınıftayken Kabataş Erkek Lisesine geçmiştir. Buradan mezun olduktan sonra Hukuk fakültesine girmiştir. 3 yıl bu bölümde okuduktan sonra 2 yıl olan Gazetecilik enstitüsünü okumuştur. Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışmıştır. Çeviriler yapmıştır. 1962 yılına kadar şiir ve çevirileri yayımlanmıştır. Ondan sonra şiirlerini kitaplarda toplamaya başlamıştır.
Babası aynı zamanda Asaf-ı Şura Devlet’in kurucularındandır. İlk yazısı Servet-i Fünun ve Uyanış dergilerinde yayınlandı. 1951 yılında Sanat Basımevini kurmuştur. Kitaplarını “Yuvarlak Masa” yayınları adı altında yayımlamıştır. Özdemir Asaf şiirlerinin bazılarında toplumla, çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının öfkesini anlatmıştır. Şiirlerinde genellikle özgün ve etkileyici bir dil kullanmıştır. İkinci kişiye bağlılığını çeşitli yönlerden incelemiştir.
İlk eşi Sabahat Selma Tezakın’dan Seda ve ikinci eşi olan Yıldız Moran’dan Gün, Oldun, Etkin adında üç oğlu bulunmaktadır. Özdemir Asaf 28 Ocak 1981 tarihinde 57 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.
Özdemir Asaf Edebi Kişiliği

 

Özdemir Asaf Türk tarihinde önemli şairlerimizden birisidir. İlk yazısı Servet-i Fünun ve Uyanışdergisinde yayınlanmıştır. İlk şiirlerinde ikilikler ve dörtlükler kullanmıştır. İlk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar. İnsan ve toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinir. Bu sayede düşündürücü bir şiir evreni ortaya çıkarmıştır. Duygu ve düşünce yoğunluğunun yanı sıra alay ve taşlama şiirinden de örnekler vermiştir. Şiirlerinde genellikle sevgi, ayrılık, ölüm temaları kullanmıştır. Son zamanlarda yazdığı şiirlerinde ise kaçış ve umutsuzluk temaları üzerinde çok durmuştur.

Yorum yapın