Orhon Murat Arıburnu Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Orhon Murat Arıburnu 1918 senesinde İstanbul’da Dünya’ya gelmiştir. 1935 senesinde Konya Askeri Ortaokulu’nu bitirmiştir. Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden ayrıldıktan sonra eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlamıştır ve buradan 1938 senesinde mezun olmuştur. Hukuk öğrenimini yarıda bırakarak bir süre Almanya’da filoloji okumuştur.
İlk şiiri 1936 senesinde Edebiyat Dergisi’nde yayınlanmıştır. Ardından Varlık, Gün, Genç Nesil, Yeditepe, Yenilik, Gelecek dergilerinde şiirleri yayımlanmıştır. 1947 senesinde Türkiye’de ilk defa şiir sergisi açmıştır. Gündelik dille yazmış olduğu kısa şiirleri alay, yergi öğelerine dayanmaktadır. Biçimsel yönden Garip Şiir’e, konu yönünden ise toplumcu şiire daha yakındır. 1946 senesinde Şadan Kamil’in “Gençlik Günahı” filmi ile sinemaya girmiştir. 1951 senesinde ise kendisinin hem oynayıp hem de yönetmiş olduğu “Yüzbaşı Tahsin” filminde Kurtuluş Savaşı’nı konu almıştır. 1953 senesinde çekmiş olduğu “Kanlı Para” filmi sayesinde 1. Türk Film Festivali kapsamında yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu olarak ödül almıştır.
UZUN
Eserleri
Şiir: Kovan(1940), Bu Yürek Sizin(1982), Buruk Dünya(1985)
Oyun: İnsan Gürültüye Gitmezse(1972)
Orhon Murat Arıburnu Hayatı Uzun
Öğrenim hayatı boyunca birçok okulda eğitim gördükten sonra yurtdışına giderek Almanya’da filoloji bölümünde okumuştur. Tasvir-i Efkâr gazetesinde editörlük, öğretmenlik, aynı gazetede muhabirlik yapmıştır. İstanbul Belediyesi bünyesinde bulunan Hukuk İşleri Bürosunda çalıştığı dönemlerde 1936 senesinden itibaren şiir yazmaya başlamıştır. Şiirleri birçok dergide yayımlanmıştır. 1940 senesinde ilk kitabı olan “Kovan” basılmıştır. İlgi gören ve onun tanınmasını sağlayan şiirleri diğer dillere de çevrilmiştir. 1947 senesinde hem ülkemizde hem de Dünya’da ilk defa olan resimli şiir sergisi açmıştır. İlk oyunculuk deneyimini ise ilk defa 1945 senesinde edinmiştir.
1950 senesinde yönetmenliğe başlamıştır ve bununla birlikte film senaryoları da yazmıştır. 1970 senesinde Türk Sanatçılar Birliği genel başkanlığı görevini ve Türk Edebiyatçılar Birliği genel sekreterliği görevlerini üstlenerek 1972 senesine kadar bu görevlerini yürütmüştür. Bu tarihten son Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurucu üyeliğini de yapmıştır. 1980 senesinden sonra yurtdışına gitmiştir ve Almanya’da çeşitli oyunlar sahneye koyarak tiyatro üzerine çeşitli oyunculuk dersleri ve teknik dersler vermiştir. Sahne işleriyle uğraştığı dönemlerde şiirden de vazgeçmemiştir ve iki kitap daha yayımlamıştır. Havacılık konusuna da ilgisi bulunan Orhon Murat Arıburnu iki filmin yapımcılığını üstlenmiştir. Hayatının son yıllarını Almanya’da geçirmiştir ve 11 Nisan 1989 senesinde Berlin’de vefat etmiştir. Öldükten sonra Orhan Murat Arıburnu ödülleri sinema ve şiir alanlarında verilmeye başlanmıştır. Edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan sanatçının mezarı Zincirlikuyu’da bulunmaktadır.
Edebi Kişiliği
Eserleri incelendiği zaman yaşadığı dönemin ortak konuları ele aldığı gözükmektedir. Ancak kendi üslubu ve diliyle yazmış olduğu kendine has eserleri de bulunmaktadır. Şiirlerinde hep acı ve buruk öğleler ön plana çıksa da tebessüm ettirecek öğeler de yer almaktadır. Ancak şiirlerinin genel yapısına tatlı bir hüzün hâkimdir.

Yorum yapın