Organ Nakli Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                                        Organ Nakli Haftası

   Türkiye’de 3 Kasım-9 Kasım tarihleri organ nakli haftası (organ bağışı haftası) olarak kabul edilmektedir. Sağlık Bakanlığının ”Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır” sloganı organ bağışının ehemmiyetini açıkça ortaya koymaktadır. Organ bağışı, insanların henüz hayatta iken  ölümleri halinde kendi istekleri ile organlarını bağışlama onayı demektir. Yan herhangi bir insan ”Ben öldüğümde dokularım veya organlarım başka hastalara nakledilebilir.” anlamında bir talepte bulunur, böylece onun organları başka hastaya can verir.

  Bu hayatta herkes ölümlüdür. İnsan, öldükten sonra bedeni toprak olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Durum böyle iken organ nakli bekleyen hastalara organlarımızı bağışlayarak onları hayata döndürmemiz çok güzel bir davranıştır. Organ nakli bekleyen insanların sayısı ülkemizde on binlerle ifade edilmektedir. Bu hastaların yakınlarının durumunu düşünmek bile isteyerek organ bağışında bulunmak için yeterlidir.

   Her insan organ bağışı konusunda duyarlı olmalıdır. Evet, ölüm insanlara acı verir. Ancak herhangi bir yakınımızın ölümü, başka bir hastaya organ bağışı yapmanın önüne geçmemeli. Organ bağışında bulunarak aslında bir anlamda sevdiğimiz kişinin bir parçasını yaşatmış oluruz.

Yorum yapın