Ömür Dediğin Kaç Gün?

İnsanoğlu var olduğundan beri, en uzun ömre sahip olanlar… Doğdular, yaşadılar, öldüler! İşte ömür bu! Topu topu üç kelime… Kimi daha kısa, kimi daha uzun yaşadı; ancak hepsi geride kaldı. Peki, durum böyle iken, nedir bu ömre biçtiğimiz değer? Nedir bu ihtiraslarımız? Gayemiz ne?

Bence haddinden fazla önemsiyoruz hayatı. Hiç ölmeyecek gibi yaşıyor, yaşarken de çoğu kez hayatı kendimize zindan ediyoruz. Daha fazla kazanmak için sağlığımızdan oluyoruz. Daha uzun yaşamak için başkalarının hayatlarından çalıyor, başkalarının günahına giriyoruz.

Dünya bizim olsa ne yazar! Kaç gün sefa sürebiliriz ki? Bize bahşedilen şu kısa ömrü güzelliklerle geçirsek, barışı getirsek, sevsek, sevilsek, paylaşsak ne olur sanki! Bir bencilliktir almış başını gidiyor. Hepimiz sadece kendimiz için çırpınıp duruyoruz. Başka insanların istekleri, ihtiyaçları pek de umurumuzda olmuyor.

Hepimiz bir gün dönüp bakacağız arkamıza. Neler bıraktığımızın hesabını soracağız kendimize. Verdiğimiz hesap vicdanımızı rahatlatma yetiyorsa, ömrümüzün son demlerini de mutlu geçireceğiz. Lakin arkamıza dönüp de bıraktığımız hiçbir şeyin olmadığını anlayınca ölüm daha da zor gelecek bizlere.

Soralım kendimize: Ben bugüne kadar çocuklarıma, vatanıma, daha da fazlası insanlığa ne bıraktım? Elbette ki bıraktığımız malın, mülkün hiçbir önemi yok. Geride insanlığa faydalı evlatlar bıraktık mı? Yaptığımız iyiliklerle tebessüm ettirdiğimiz insanlar bıraktık mı? İnsanların gölgesinde serinleyebileceği bir ağaç, bizi rahmetle anacak bir eş, öldükten sonra bile duacımız olacak bir komşu bıraktık mı?

İşte asıl mühim olan bunlar. Çocukluğumuzu düşünelim. Daha dün gibi aklımızda değil mi? Ne de tez büyüdük, şakaklarımıza ne de tez karlar yağdı. Yaşlanacağız ve öleceğiz. Ve tüm bunlar gz açıp kapayıncaya kadar olacak.

Ancak unutmayın! O göz açıp kapayıncaya kadar geçen zamana sizler çok şeyler sığdırabilirsiniz. Hepimizin amacı bu olmalı. Daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya bırakma gayreti içerisinde olmalıyız. Eminim, hepimiz bu gaye ile yola çıktığımızda o güzel günler gelecektir.

Yorum yapın