Nabizade Nazım Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı
Nabizâde Nâzım 1862 yılında doğmuştur. Tanzimat Dönemi Osmanlı ve Türk yazarıdır. İstanbul Nişantaşı’nda dünyaya gelmiştir. Tam adı Ahmet Nazım’dır. Babası Nabi Efendiyi ve annesini genç yaşta kaybetmiştir. Ninesi tarafından büyütülmüştür. Çocukluğu kendi ağızından yazdığı kitap sayesinde mutsuz geçtiği anlaşılmıştır. “Yadigârlarım” eserinde kendi çocukluğunu anlatmıştır. İlköğretimin Tophane Mahalle Mektebi’nde tamamlamıştır. Daha sonrasında Fevziye Rüştiyesine gitmiştir. Daha sonrasında ise Beşiktaş Askeri Rüştiye’sinde öğrenim görmüştür. Bu okulun lise bölümünü de bitirdikten sonra yükseköğrenim yapmak için Kara Askeri Mühendis Okulunu bitirmiştir. 1884 yılında topçu üsteğmen olarak mezun olmuştur. Daha sonrasında kurmay okuluna devam etmiştir. İlk yazısını öğrencilik dönemlerinde yazmıştır. 1880 yılında yayımlanmıştır. Esaret başlıklı bir denemedir.
Öğrencilik hayatı çok başarılı geçmiştir. Erkan-ı Harbiye okulundan mezun olduktan sonra burada öğretmenlik yapmıştır. Yüksek cebir, istihkâm ve topografya dersleri vermiştir. Keşif ve araştırma yapmak için Suriye’de iki yıl görev yapmıştır.
Eserleri
Roman: Karabibik 1891, Zehra (1896)
Öykü: Hala Güzel (1891), Haspa (1891), Bir Hatıra (1890), Zavallı Kız (1890), Sevda (1891)
UZUN
Nabizâde Nâzım Hayatı Uzun
Asıl adı Ahmet Nazım’dır. 1862 yılında Nişantaşı’nda doğmuştur. Annesini ve babasını genç yaşta kaybetmiştir. Bu yüzden onu ninesi büyütmüştür. En son 1886 yılında Erkan-ı Hayriye okulundan yüzbaşı olarak mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra burada askeri öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Burada istihkâm, yüksek cebir, topografya gibi dersler vermiştir. Daha sonrasında ise iki yıl Suriye’de araştırma ve keşif yapmak için görev almıştır.
Öğrencilik hayatı çok başarılı geçmiştir. 1890 yılında Suriye’den İstanbul’a dönmüştür. Geldiği ilk yıl Türkçe gerçekçi ilk roman olan “Karabibik” adlı romanını yayımlamıştır. Ayrıca 1891 yılında çıkan ve o zamanlarda bilim dergisi niteliğinde olan Servet-i Fünun dergisinin de ilk yazarlarından birisi olmuştur. İstanbul’a döndükten bir süre sonra sevdiği kız ile evlenerek dünya evine girmiştir. Ancak evliliği çok da mutlu bir evlilik değildi. Evlendikten kısa süre sonra kemik veremi hastalığına yakalandı. Haydarpaşa Hastanesinde iki yıl boyunca tedavi görse de bu tedavi pek de işe yaramadı. Nabizâde Nâzım 6 Ağustos 1893 yılında ölmüştür. Üsküdar’da bulunan Miskinler Tekkesi yakınındaki mezarlıkta toprağa verilmiştir.
Nabizâde Nâzım Edebi Kişiliği

 

Tanzimat edebiyatının en gerçekçi yazarlarındandır. Realizmin edebiyatımızdaki ilk önemli temsilcileri arasındadır. Köye yönelik ilk romanımız olan Karabibik ’in yazarıdır. Karabibik kitabında Antalya’da bulunan bir köy hayatı anlatılır. Kırsal kesim gerçeğine değinilen ilk roman olma özelliği taşımaktadır. Sanatçımızın bir diğer önemli romanı ise Zehra’dır. Zehra romanında ise İstanbul’da yaşayan bir Türk ailesinin yaşamı anlatılmaktadır. Edebiyatımızın ilk tezli romanıdır. Şiirlerinde tabiat, ölüm, tanrı gibi temaları işlemiştir. Şiirde çok fazla başarılı değildir anca roman konusunda oldukça başarılı bir yazardır. Eserlerinde sade bir dil kullanmaya özen göstermiştir. Ayrıca Servet-i Fünun dergisinin de yazarları arasındadır. Realist yazarların en önemlisidir. En iyi gerçekçi eserlere imza atmıştır.

Yorum yapın