Müzeler Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                                            Müzeler Haftası

  18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta süresince çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Yapılan etkinliklerle, müzelerin önemi anlatılmaya çalışılır ve ülkemizin tarihi güzellikleri, kalıntıları hakkında bilgiler verilir.
  Müzeler, tarihte yaşamış olan insanlardan kalma eserleri, kalıntıları, eşyaları sergileyen mekanlardır. İnsanlık tarihi ile ilgili bilgi ve fikir sahibi olmak için bir müzeyi dolaşmak neredeyse yeterlidir. Ülkemizde arkeolojik kazılar sürekli devam etmektedir. Yapılan kazılar sonucunda eskiden kullanılan ev eşyaları, madeni paralar, silahlar, mutfak eşyaları, heykeller ve insana ait daha birçok bulgu gün yüzüne çıkarılarak müzelerde muhafaza edilir ve insanlara sunulur.

 

  Gezilecek bir şehrin ilk gezilmesi gereken yerlerden birisi de müzelerdir. Bana göre bir şehri gezdim, gördüm diyebilmek için o şehrin müzesinin mutlaka ziyaret edilmiş olması gerekir. Müzeleri gezmek insana çok büyük zevk veriyor. Eski imkansızlıklar içinde atalarımızın nasıl yaşadıkları, ne kullandıklarını öğrenmek insanın içindeki merak duygusunu tatmin ediyor.

Yorum yapın