Müslüman Müslümanın Kardeşidir Kompozisyon

Müslüman Müslümanın kardeşidir
 
İlk insanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dır. Diğer tüm insanlar ise onların zürriyetinden gelmektedir. Bu anlamda dünyadaki tüm insanların kardeş olduklarını söylemek yanlış olmaz; zira hepimiz aynı anne babanın çocukları veya torunlarıyız.
Müslümanların kardeşliği ise biraz farklı boyuttadır. Onların düşünce ve iman birliği bu kardeşlik duygusunu pekiştirmektedir. İslam dinine göre her Müslüman sadece kendisi için değil; aynı zamanda diğer Müslümanlar için de vardır. Dolayısı ile yardıma muhtaç bir Müslümana kardeşine yardım ediyormuş gibi yardım etmeli, ona destek olmalıdır. Müslümanın Müslümana kardeş olduğunu ilk defa peygamberimiz döneminde görmekteyiz. Müşriklerin zulümden kaçıp Medine’ye hicret eden Müslümanlar, oradaki manevi kardeşlerinin ikramları, fedakarlıkları ve kardeşlikleri ile karşılaştılar. Daha önce birbirini hiç tanımayan, görmeye insanlar kardeş ilan edildiler ve Ensar tüm varını yoğunu Muhacirler ile paylaştı. aralarında kardeşlikten öte bir bağ oluştu.
Bu dünyada sadece kendimiz için yaşamak olmaz. Allah, bize Müslüman kardeşimize yardım etmeyi, ona destek çıkmayı da emretmiştir. Tüm Müslümanları kardeş gibi gördüğümüzde zaten ortada zulüm, savaş, hırs gibi kötü kavramlar kalmayacaktır. Yaptığımız her iyilik ahirette karşılık bulacaktır. Bu nedenle iyilik yapmaktan çekinmemeli, diğer insanları da düşünereke iyiliklerde bulunmalıyız.

Yorum yapın