Murathan Mungan Kimdir Kısaca Hayatı

ÖZET

Hayatı Kısaca

Mardinli Avukat bir babanın oğlu olan Murathan Mungan, 21 Nisan 1955 tarihinde dünyaya geldi. İsmail Mungan ve Habibe Mungan isimli çiftin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelen Murathan Mungan, liseye kadar öğrenimini Mardin’de gerçekleştirdi. Mardin Lisesi mezunlu yazarın etkilendiği Mardin’in kültür ve insani değerlerine eserlerinde rastlayabilirsiniz.  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazanmasının ardından Ankara’ya taşınan yazar uzun yıllar Ankara’da kaldı. 1975 yılında yayımlanan ilk yazılarını da yine  Ankara’da kalem almıştı. Hemen hemen her türde eser veren başarılı yazar Murathan Mungan şimdiye kadar öykü, roman, şiir, deneme, senaryo, masal, şarkı sözü, sinema yazısı gibi çeşitli türlerde başarılı eserler yayımladı.  Türkiye İş Bankası’nın düzenlediği yarışmada ikincilik, Gösteri isimli derginin düzenlediği yarışmada ise birincilik kazanan yazar 1985 yılında İstanbul’a taşındı. 1988 yılından itibaren serbest yazar olarak tanınan Murathan Mungan, 61 yaşında İstanbul’da yeni eserler kaleme almaya devam ediyor.
UZUN
Eserleri Hayatı Uzun
Türkiye İş Bankası’nın açtığı yarışmada kendisine ikincilik kazandıran Mahmut ile Yezida aslında Mezopotamya Üçlemesi adlı oyun üçlemesinin ilk kitabıydı. Aynı üçlemenin ikinci kitabı Taziye 1984 yılında sahnelendi ve bu tiyatro oyunu ile Ankara Sanat Kurumu tarafından en iyi oyun yazarı ödülü ile şereflendirildi. Orhan Veli’den etkilenen yazarın ilk sahnelenen oyunu da yine Orhan Veli’nin şiirlerinden kurgulayıp sahneye koyduğu “Bir Garip Orhan Veli” idi.
80’ler kuşağının en tanınan şairlerinden biri olmasını sağlayan şiirlerinin yer aldığı Metal isimli kitabındaki Sahtiyan isimli şiir kendisine Gösteri adlı derginin düzenlediği yarışmada birincilik kazandırdı. Şarkı sözleri 80’lerin en tanınan müzik gruplarından Yeni Türkü isimli grup tarafından seslendirildi ve çok sevildi. Daha sonra Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Nükhet Duru gibi büyük sanatçılar tarafından seslendirilen eserleri “Söz Vermiş Şarkılar” isimli bir albüm ile dinleyicilere sunuldu.
Yazarın birçok öykü ve denemesinin yanısıra üç adet film senaryosu da bulunmaktadır. Bunlardan Dağınık Yatak, Atıf Yılmaz’ın çalışmaları ile 1984 yılında beyazperdede yerini alırken Dört Kişilik Bahçe ve Başkasının Hayatı ismindeki senaryoları henüz beyazperdeye taşınmış değil. 2014 yılında ard arda yayınladığı Merhaba Asker ve Kadınlar Arasında isimlerindeki iki seçki kitabı ile raflarda tekrardan boy gösteren Murathan Mungan, Merhaba Asker isimli seçki kitabında asker intiharları hakkında 16 yabancı yazar tarafından kaleme alınmış hikayelere yer verirken, Kadınlar Arasında kitabında ise kadınlar arasındaki aşkları konu alan 23 yazarın öykülerine yer veriyor. Ayrıca çok sevilen Kırk Oda isimli serisinin Kırk Oda, Üç Aynalı Kırk Oda ve Yedi Aynalı Kırk Oda isimli kitaplarından en son  2007 yılında yayımlanan Yedi Aynalı Kırk Oda isimli son kitabı oldukça ilgi görmüştür.

 

Yazar İstanbul’da hayatına devam etmektedir.

Yorum yapın