Kolaylaştırın Zorlaştırmayın Müjdeleyin Nefret Ettirmeyin Kompozisyon

Kolaylaştırınız Zorlaştırmayınız Müjdeleyiniz Nefret Ettirmeyiniz 

Dinimiz kolaylık dinidir. İbadetleri veya gündelik yaşamdaki işleri, eylemleri insanlar için zorlaştırmak, onların imkanlarını göz önünde bulundurmamak olmaz. Hele de ibadetleri zorlaştırmanın büyük zararları vardır. Kendi düşünceleri ile din ve ibadetlere yeni zorunlulukları getirenlerin yapabileceği tek şey insanları dinden daha da soğutmaktır.

Örneğin herhangi bir rahatsızlığından dolayı orucunu tutamayan birine, oruç tutmadığın her gün için ille de almış bir gün oruç tutacaksın demek dini zorlaştırmaktan başka bir şey değildir. Böyle bir adamın bir Ramazan orucunu tutamadığında yıllarca o orucun kazasını yerine getirmesi gerekir ki neredeyse imkansızdır. Böyle bir adam dinin ve orucun zorluğundan yılacak ve belki de artık sağlıklı zamanlarında bile oruç tutmayacaktır. Oysa dinimiz bu tür durumlarda sürekli kolaylığa gitmiştir. Kişinin gücü yetiyorsa bir fakiri doyurmak veya her gün için sadece bir gün kaza orucu tutmayı bile yeterli görmüştür. Dinimizin böyle güzelliklerini elbette ki insanlara müjdelemeliyiz. Allah’ın kesin olarak emretmeyip yasaklamadığını bizlerin emredip yasaklaması insanları ibadetlerden bile nefret ettirir.

Günlük hayatımızda da buna dikkat etmemiz gereki. İnsanların şartlarını, imkanlarını göz önünde bulundurmak ve onların bazı hallerini anlamak gerek. Örneğin bir kurumda çalışan hamile bir bayana, yöneticisi tarafından gerekirse İstirahat verilmeli, onun performans düşüklüğü yüzüne vururlmamalıdır.

Yorum yapın