Kızılay Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                            29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası
   Kızılay, Osmanlı Devleti döneminde 1868 yılında kurulmuş ve 1947 yılında ismi ”Türkiye Kızılay Derneği” olarak değiştirilmiş bir yardım, dayanışma ve hayır kurumudur. Türkiye’nin en önemli yardım kuruluşu unvanına sahiptir. Ülkemizde 29 Ekim-4 Kasım tarihlerini kapsayan hafta Kızılay Haftası olarak kabul edilmiştir. bu bir haftalık süre boyunca Kızılay’ı tanıtan ve onun önemini belirten çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Okullarda da Kızılay Haftası konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmaları gibi etkinlikler düzenlenmekte; böylece her öğrencinin yardım, dayanışma, karşılıksız bağış gibi konularda bilinçlenmesi sağlanmaktadır.
  Kızılay, her şeyden önce bir karşılıksız yardım kuruluşudur. Deprem, sel, yangın, bulaşıcı hastalıklar, savaş gibi kötü durumlarda, yardıma muhtaç insanlardan herhangi bir maddi karşılık beklemeden tüm imkanları ile onlara yardım eder. Ayrıca onun yardıma muhtaç insanlara el uzatması için ille de deprem, savaş gibi bir felaketin yaşanması beklenmez. Normal yaşamda bile yardıma muhtaç olan insanlara yardımlarını sürdürür. Türkiye Kızılay Derneği, yardımlarını her ne kadar karşılıksız yapsa da, o kurumun da maddi bir güce ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bunun bilincinde olan vatandaşlar, elindeki imkanlar ölçüsünce bağışlarda bulunmalı, yardıma muhtaç olan insanlara yapılan yardımlara katkıda bulunmalıdır. Kızılay’ın ekonomik kaynakları arasında bağışlar büyük bir yer teşkil etmektedir. Bu kuruluşa ayrıca devlet tarafından da destek sağlanmaktadır. Özellikle maddi gücü yerinde olup da kime yardım etmesi gerektiğini bilmediği için yardımda bulunmayanların, bağışta bulunması gereken ilk kuruluş şüphesiz ki Kızılay’dır. Kızılay’a yapılan her bağış, yardıma muhtaç insanlara yemek, su, battaniye, çadır, kan vb. şekilde olarak ulaşmaktadır.
   Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de Kızılay’a ihtiyaç duyulan zamanlar çok olmuştur. Bilindiği gibi ülkemiz bir deprem bölgesidir. Yakın tarihlerde binlerce insanı canından eden büyük depremler bunun en büyük göstergesidir. Böylesi bir ülkede böyle bir yardım kuruluşunun varlığı çok önemlidir. Bu kuruluşu yaşatmak hepimizin görevidir. Büyük küçük demeden yapılan her bağış, büyük bir görevi yerine getirmiş olacak ve belki de bir evsize ev, bir aça aş olacaktır. Hepimiz bu konuda hassas olmalı Kızılay ve onun gibi yardım kuruluşlarına destek olmalıyız.

Yorum yapın