Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon

Kefenin Cebi Yoktur başlığıyla yazdığım bu kompozisyonda, hayatın ne kadar değerli olduğunu vurgulamak istiyorum. Her ne kadar paradan, maldan, mülkten bahsedip duruyor olsak da aslında bunların hiçbirinin, ölüm karşısında bir anlamı olmadığını unutmamalıyız. Çünkü, kefenin cebi yok.

Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon

Giriş: Bu dünyadaki mal-mülk, zenginlik gibi nimetlerin tamamı sadece bu dünya için geçerlidir. Kişi öldükten sonra diğer dünyaya hiçbir şey götüremez.Gerçekten de ölülere sarılan kefenin cebi yoktur. Cep, herhangi bir şeyleri yanında taşımak için kullanılır. Ancak ölen kimse yanında hiçbir şey götüremeyeceği için, kefene cep yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. Kefenin cebi yok atasözü daha çok, bu dünyada mala mülke gereğinden fazla önem veren, cimri insanlar için kullanılır. ”Ölüp gideceksin ve kendinle hiçbir şey götürmeyeceksin, bu mal hırsı neden?” anlamında kullanılır.

Gelişme: İnsan yaşamı boyunca çeşitli hedefler ve amaçlar belirler. Ancak, hayatın geçici ve ölümün kaçınılmaz olduğu gerçeği, insanı bu hedefleri yeniden değerlendirmeye ve yaşamının anlamını sorgulamaya yönlendirir.  Bu dünyadaki maddi varlıkların ve zenginliklerin tamamı, sadece dünya yaşamıyla sınırlıdır. Ölüm sonrası, insanların yanında götürebileceği hiçbir şey yoktur. Kefenin cebi olmaması, ölümün ardından maddi varlıkların değersizliğini ve dünya yaşamının geçiciliğini vurgular. Bu atasözü genellikle, dünya malına aşırı derecede değer veren ve cimri insanlar için kullanılır. Bu kişilere, ölümle birlikte hiçbir maddi varlığı birlikte götüremeyecekleri hatırlatılır.

Dünya hayatı, ahiret ile karşılaştırıldığında son derece kısa bir süre sunar. Bu nedenle, maddi zenginliklere aşırı değer vermek, ihtiyaç sahiplerine yardım etmemek ve sadece biriktirip para kazanmak anlamsızdır. Ölüm sonrası, sahip olunan herhangi bir maddi varlık veya zenginlik, insana fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle, insanların başkalarına yardım etmek ve iyilik yapmak suretiyle ahiret hayatını güzelleştirmesi gerekmektedir. Ahiret hayatının, dünya hayatından daha önemli olduğu ve bu nedenle hayır işleri yapmanın önemi vurgulanır.

Sonuç: Bu dünya, ahiretle karşılaştırıldığında, ne kadar kısa olduğu, göz açıp kapayıncaya kadar geçtiği anlaşılır. Bu durumda zenginliğe haddinden fazla önem vermek, ihtiyaç sahiplerine yardım etmemek, yaşlandığında bile sadece biriktirip paraya karşı fazla tamah etmek anlaşılmayacak bir durumdur. Madem öldükten sonra sahip olduklarımızın zerresi bile işimize yaramayacaksa, insanlara yardım etmek böylece ahireti güzel yaşamak gerekir.

Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon
Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon

Kefenin Cebi Yoktur Atasözünün Anlamı

“Kefenin cebi yok” atasözü, insanların ölümle yüzleşirken dünyevi mal varlıklarının hiçbir değeri olmadığını ifade eder. Yani, ölüm geldiğinde kişi ne kadar zengin veya fakir olursa olsun, dünyevi hiç bir şeyi yanında götüremez.

Tutumlu insanın nasıl olması gerektiğini açıklayınız

Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Kefenin Cebi Yoktur Kompozisyon konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın