Jonathan Swift Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

 Sawift’in Hayatı:77 yıllık bir hayatı olan Jonathan Swift 30 Kasım 1667 yılında İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehrinde dünyaya gelmiştir. Swift şair ve yazar olmasının yanında aynı zamanda bir siyasetçidir.

             Jonathan Swift İngiliz edebiyatında önemli bir hiciv ustasıdır. Trinty College okulundan 1689 yılında mezun olmasının ardından hayatı İngiltere’de devam etmiştir. Daha sonra Swift siyasetçi ve aynı zamanda yazar olan sir William Temple’nin yanında sekreterlik yapmıştır. İlk şiir hayatı ve Stellay ile olan arkadaşlığı da yine bu 1691 yılları zamanlarına denk gelmektedir.
             Jonathan swift’in hayatı ve edebi kişiliği sir William Temple’nin etkisi büyük öneme sahiptir. Jonathan Swift yine William Temple sayesinde o dönemin kültürel ortamını tanımış ve etkin kişilikleriyle tanışıklığı da yine bu sayede olmuştur. Swiftin daha sonraki hayatı Yine Temple’nin etkisi ile Oxford Üniversitesi’nde geçmiştir. Swift burada lisansüstü eğitim almıştır.
             William Temple’nin ölümünün ardından Swift Dublin’e geri dönmüştür. Burada bir müddet Lord Berkeley’in yanında çalışmıştır. Daha sonra 1701 yılında Londra’ya gitmiştir. Swift Londra’ya gitti zaman tanınmış bir yazardı artık. Swift artık din, siyaset ve edebiyat alanında yaptığı polemiklerle oldukça etkili bir hale gelmişti.
             Yine bu süreçte üst üste kitaplar yayınlamıştır. Kitapları yoğun ilgi görmüştür. Tabi özellikle Swift’in parlak zekası edebi kişiliği ve yazarlık hayatı üzerinde büyük faydalar sağlamıştır. Ayrıca Swift dindar bir kişiliğe sahipti ve bu yüzden kiliseye de oldukça bağlıydı. Siyasette ise Swift genelde liberallerin yanında bulunmayı tercih ediyordu. 1710 yılından sonra Swift, Tord partisini desteklemeye başlamıştır.
            Daha sonra da bu partinin ileri gelenlerinin bulunduğu ‘The Examiner’ Dergisinde çalışmaya başlamıştır. Ayrıca bu partiyi desteklemesinin nedenlerinden biri de partinin muhafazakâr bir parti olmasıydı. Ne yazık ki daha sonra Swift hayal kırıklığı yaşamıştır. Tory partisinin siyasi gücünün zayıflamasının ardından Swift doğduğu kente yani Dublin’e tekrar geri dönmüştür. Bu tarihten ölümüne dek Swift sürekli olarak İrlanda’nın sorunlarıyla ilgilenmiştir. Tabi bu sayede yazdığı yazılar da edebi kişiliği üzerinde etkiler oluşturmuştur.
             İrlanda’nın baskıcı politikasına karşı büyük mücadele vermiştir. Bunun için birçok broşürler yayınlamıştır. Bu sayede ülkede Kahraman bir kimlik kazanmıştır.
             Jonathan Swift, 19 Ekim 1745’de İrlanda’da hayatını sonlandırmıştır.
 Edebi kişiliği:
            Jonathan Swift’in edebi kişiliği ve eserleri genel itibari ile eleştirel yargılar taşır. Çünkü özellikle politika ile ilgilenmesi ve yönetime karşı sürekli bir mücadelede bulunmuştur. Eserleri genellikle sade ve açık anlatımlar taşır. Edebi kişiliği üzerinde yazar William Templ’nin önemli bir etkisi vardır. Eserleri için de bu etki söz konusudur.
 Eserleri:
             Gulliverin Gezileri, en önemli eserleri arasında yer alır. Dünyaca ünlü olan bir kitaptır.
             Jonatham Swift’in bir diğer önemli eseri de Alçak Gönüllü Bir Öneri adlı kitabıdır.

 

            Jonathan Swift’in mezar taşına yazdırdığı ”Burada, vahşi haksızlıklar karşısında kalbi param parça olan biri yatıyor.” yazısı onun karakterini büyük oranda yansıtıyor.

Yorum yapın