John Steinbeck Kimdir Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi Kısaca

ÖZET

Kısaca Hayatı

27 Şubat 1902 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki Salinas şehrinde doğmuş, 1968 yılında New York’ta ölmüştür. Roman ve öykü türlerinde başarılı eserleri vardır. 1940 yılında Pulitzer ve 1962 yılında ise Nobel Edebiyat Ödülleri’ne layık görülmüştür. 1920 yılından sonra öğrenimine devam etmek için çalışmak zorunda kaldığından dolayı okulu bitirememiş, öğrencilik yıllarında başladığı öykü ve roman denemelerine devam etmiştir. 1950 yılında evlenmiştir. 2 çocuk babasıdır. Genellikle eserlerinde işçi sınıfını kaleme almıştır. İkinci dünya savaşından sonra eserlerini daha geniş türlerde yazmaya başlamıştır.
Eserleri:

Belli başlı eserleri şunlardır: Kenar Mahalle, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri, Sardalya Sokağı, Aşk otobüsü, Acı Hayat
Bunun dışında 1964 yılında Kırmızı Midilli isminde öyküsü, Unutulmuş Köy ve Viva Zapata adında senaryoları vardır.
UZUN
John Steinbeck Hayatı Uzun

John Steinbeck 27 Şubat 1902 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Salinas şehrinde ırgat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1968 yılında ise New York’ta vefat etmiştir. Göçmen bir ailesi vardır. Babası Prusya, annesi ise İrlanda bölgesindendir.  O da ailesi ile beraber çiftçilik yapmıştır. Ancak, 1920 yılında eğitimine Stanford Üniversitesi’nde devam etmeye başladıktan sonra burada eğitimine devam edebilmek için boyacılık, duvarcılık, kapıcılık gibi işlerde çalışmak zorunda kalmıştır. Bundan dolayı okulunu bitirememiş, öğrencilik yıllarında yazdığı öykü roman eserlerine devam etmiştir. Zor şartlar altında çalışırken kazandığı tecrübeleri, işçilerin yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları anlatırken oldukça etkili ve gerçekçi bir dil kullanmıştır. İlk eseri Altın Kupa’dır. 1936 yılında yayınlanan Bitmeyen Kavga adlı eserinde ise tarım işçilerinin grevini ve bu greve önderlikte bulunan iki Marksist kişinin hayatını anlatmıştır. O dönemde ülkenin çalışma sistemine ve yönetimine oldukça sert eleştirilerde bulunmuştur. Eserleri kısa sürede büyük ilgi görmüştür. 1937 yılında eserlerine Fareler ve İnsanlar ile devam etmiştir. Bu eser ülkemizde de büyük ilgi görmüştür. 1939 yılında ise Gazap Üzümleri adlı eseri ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır. Bu eser 1 yıl sonra sinemaya da aktarılmıştır. Aynı yıl Steinbeck, Pulitzer Ödülü ile ödüllendirilmiştir. İlerleyen yıllarda farklı türlerde romanlar da yazarak eserlerine devam etmiştir. 1962 yılında ise edebiyat dalında vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. 1968 yılında ise hayata veda etmiştir.
John Steinbeck Edebi Kişiliği

John Steinbeck, özellikle gençlik yıllarında oldukça zor şartlar altında çalışırken edebiyata da ilgi duymuştur. Bu sayede eserlerinde özellikle işçi sınıfını anlatırken oldukça etkileyici ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Genel olarak eserlerinde başrollerde işçiler olmuştur. Bundan dolayı eserlerinde Natüralizm özellikler bulunmaktadır.

 

Steinbeck ülkede en çok işçiler sınıfından hayran kitlesi olan bir yazardır. Bunun en temel nedeni ise kendisinin de aynı şekilde işçi sınıfından geliyor olmasıdır.

Yorum yapın