Ailenin Önemi Konulu Deneme

DERİN KUYU
   Hayatta insanı yokluğu ile en çok yaralayacak ve varlığı ile en çok mutlu edecek şeylerin başında muhakkak aile gelir. Çünkü insanoğlu ailenin varlığı ile dünyaya geldiği için yokluğu kişiyi çok üzebilir. Hatta hayatında travmalara yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı aile insan hayatında tahmin edildiğinden çok daha fazla mühim bir yer kaplamaktadır.
    Bir aileden bahsetmek belki de en derin kuyulara inmek ile eş değerdir. Çünkü çok fazla şey barındırır içinde bir aile, anne şefkati baba güveni ağabey desteği ve bir abla dostluğu. Fakat tüm bunlar aileyi anlatmak için çok çok ufak şeylerdir. Aile aslında insanın en büyük çıplaklığıdır çünkü insan  çok benzer her bir aile ferdine ve çok şey alır insan ailesinden , fakat aile aynı zamanda insanın en büyük sırrı ve dünyaya karşı  kalkanıdır , gardıdır. Pek çok insan hayatta en çok ailesini kaybetmekten korkar, korkmalıdır da. Çünkü insan kendini de kaybetmiş olur ailesini kaybedince. Kendini hayatını geçmişini ve geleceğini. Yani aile insanın pek çok şeyi değil her şeyidir diyebiliriz. Ailesini yitirmiş insanları göz önüne getirince hiç açıcı durumlar gelmemektedir insanın aklına. Yanlış yollara sapmış çocuklar, sevgisiz kalmış,  bayağı durumlara düşmüş kızlar ve başı bin bir türlü beladan kurtulamayan delikanlılar insanın düşüncesini hemen hemen böyle şeyler dolduruyor ailesiz kalmış insanları düşününce. Aslında bunu genellemek doğru olmayabilir fakat çoğu toplumda maalesef  buna çok benzer durumlar yaşanmaktadır.

 

    Kişi ailesinden öğrenemediği için bazı şeyleri , rezil duruma düşebilmektedir. Bu yüzden çok fazla ehemmiyetli bir şeydir insanın bir aileye sahip olması ve dahası ona sahip çıkması. Bir çok şeyin kıymetini ancak yitirince biliriz fakat bir aileyi kaybetmenin faturası çok kabarık olacağından kıymetini çok iyi bilmeliyiz.

Yorum yapın