Hiçbir Baba Çocuğuna Güzel Terbiyeden Daha Üstün Bir Hediye Veremez Kompozisyon

Hiçbir Baba Çocuğuna Güzel Terbiyeden Daha Üstün Bir Hediye VeremezBir babanın çocuklarına bırakabileceği en güzel miras şüphesiz ki güzel bir ahlak, güzel bir terbiyedir. Bunlar kişiyi meziyetli yapan kalıcı değerlerdir. Bir anne veya baba çocuklarının daima mutlu olmasını, sevilmesini istiyorsa onları en güzel şekilde yetiştirmeli, en iyi şekilde terbiye etmelidir.

Babanın çocuğuna bırakacağı miras gelip geçicidir. Küçük bir yangınla her şey elden gidebilir; ancak çocuğa verilen güzel terbiye, ömrü boyunca onda kalacaktır. İnsanlar onu sevecek, ona saygı duyacaktır. Cennete gitmenin temel kurallarından birisi de zaten iyi bir ahlak ve terbiyedir. Bu değerlerden yoksul birinin çok zengin olması, ahiret için hiçbir şeyi değiştirmez.

Çocuklarının ahlakını, terbiyesini bir kenara bırakmış, onlar için para toplama derdinde olanlar büyük bir gaflet içerisindedirler. Evlatlarına kötülük yapıyorlardır da haberleri yoktur. Ahlak her şeyden daha üstündür. Çocuklara ahlak ve terbiye yerine para kazanmaya çalışıyorsak; o çocuklar günü geldiğinde bizi kapı dışarı da edeceklerdir.

Yorum yapın