Helal Kazanç ile İlgili Kompozisyon

HELAL KAZANÇ

Allah’ın rıza gösterdiği işleri yaparak kazandığımız mal, mülk helal kazançtır. Bu tür işler; kendimiz veya diğer insanlar için zararlı, tehlikeli olmayan ve Allah’ın da yasaklamadığı işlerdir. Haram kazanç ise insanlara zarar verecek işleri yapmakla elde edilen kazançtır. Bu tür işler Allah tarafından kesinlikle yasaklanmıştır; çünkü ya kişinin kendisine ya da diğer insanlara zararlıdır.

Helalinden kazanılan kuru bir ekmek bile; haram yoldan elde edilmiş en güzel nimetlerden daha faydalı, daha lezzetlidir. Hepimizin tek amacı, Allah’ın rızasını gözetmektir. Çünkü bu geçici dünyadan göçeceğimiz ebedi bir dünya vardır. Üç günlük dünya menfaati için cennetten vazgeçmek akıl karı değildir.

Hiçbir insan, çocuklarının boğazından haram lokma geçirmemelidir. Kişi gerekirse aç kalmalı ama haram ile doymaya çalışmamalıdır. Helal kazanç her zaman daha bereketli olur. Alnımızın teri ile kazandığımız mal mülke daha iyi sahip çıkarız; çünkü onun kıymetini biliriz. Ne kadar zor bir şekilde elde ettiğimizin farkında oluruz.

Yorum yapın