Hayal Kırıklığı ile İlgili Kompozisyon

                                              HAYAL KIRIKLIĞI

Hayal kırıklığı; hedeflediğimiz, istediğimiz gibi olmasını düşlediğimiz şeylerin gerçekleşmemesidir. Beklentilerimizin karşılık bulmaması veya bunların tersine işlemiş olmasıdır. Hayal kırıklığına uğrayan kişi, büyük bir yıkım yaşar. Bütün düşünceleri, planları altüst olmuştur ve büyük bir üzüntü yaşamaktadır.
Hayal kırıklığını önlemenin iki yolu vardır. Birincisi gerçekleşmesi kesin bir şekilde mümkün olmayan şeylerin hayalini kurmamak, böyle hedefler edinmemektir. Bazı şeyler vardır ki çaba harcamakla emek vermekle gerçekleştirilecek şeyler değildir. Örneğin üniversite sınavına yıl boyunca çalışmayan; ama son bir hafta aklı başına gelen öğrencinin son bir hafta gece gündüz çalışarak üniversiteyi kazanmayı hayal etmesi, hayal kırıklığı getirmekten başka bir işe yaramaz. Zira herkesçe bilinir ki üniversite sınavı öyle bir haftalık çalışmayla kazanılacak bir sınav değildir. Hayal kırıklığına uğramayı önleyen diğer bir husus da yeteri kadar çalışma ve emek vermedir. Hedeflediğimiz bir şeye ulaşmak, hayallerimizi gerçekleştirmek için yeteri kadar çalışmak ve fedakarlık göstermek şarttır. Hedeflerine veya hayallerine emin adımlarla yaklaşan, çalışmalarına sabırla devam eden kişi er ya da geç hayallerini gerçekleştirecektir.
Ulaşılması imkansız hayallerin, bize yıkımdan başka bir şey getirmeyeceğini bilmeli, kendimize gerçekçi hedefler belirlemeliyiz. Ve belirlediğimiz bu hedeflere ulaşmak için de büyük bir özveri ile çalışmalıyız.

Yorum yapın