Hataları Örtmede Gece Gibi Ol ile İlgili Kompozisyon

Hataları örtmekte gece gibi ol

İnsanlar; çevresindeki insanların kusurlarını, hatalarını veya ayıplarını gün yüzüne çıkarmak yerine onları örtmeli, gizlemelidir. İnsanların kusurlarını örtmek en güzel erdemlerden birisidir. Elbette ki sevdiğimiz bir kimsenin ayıbını, kusurunu veya hatasını gördüğümüzde onu uyarmalıyız; ancak bunu insanların içinde değil; o kişi ile yalnızken yapmalıyız. Bu davranışımız, onun insanlar içinde mahcup düşmesini, utanmasını önlediği gibi; o hatadan vazgeçmesini de kolaylaştırabilir.

Kim ki bu dünyada bir insanın ayıbını ortaya çıkarırsa, Allah da onun ayıplarını ortaya çıkarır ve onu azabıyla cezalandırır. Ancak kim ki bir kardeşinin ayıbını örter de onu saklarsa, Allah da onun günahlarını, ayıplarını örter ve o ayıp ve günahlar için ceza yazmaz. Başkalarını yadırgamanın, onlarla alay etmenin, insanlar içinde itibarını zedelemenin hiçbirimize faydası olmaz. aksine böyle bir tutum bizim için çok sakıncalıdır. Zira hem insanlar tarafından dışlanmamıza hem de Allah tarafından cezalandırılmamıza sebep olur. Gece çökünce her şey görünmez olur. İşte, bizler de hataları örtmede gece gibi olmalıyız.

İnsan sadece kendisini değil, Müslüman kardeşini hatta diğer insan ve canlıları da düşündüğü müddetçe insandır. İnsanları sevmedikçe iman etmek mümkün değildir; dolayısı ile insanların kusurlarını örtmeyenler de iman etmiş sayılmazlar; çünkü böyle insanlarda insan sevgisi diye bir kavram yoktur.

Yorum yapın