Hamdım Piştim Yandım ile İlgili Kompozisyon

Ömrümün özeti şu üç sözden ibarettir: Hamdım, piştim, yandımMevlana Celaleddin-i Rumi’nin en önemli ve özlü sözlerinden birisidir. Genel olarak insanların yaşayıp tecrübe ettikçe olgunlaştığını ifade eder. Ancak elbette ki bu söz, Mevlana’nın kendisi için söylediği bir sözdür.

”Hamdım” ifadesi ile kendisinin olgunlaşmayan, sıradan bir insan durumunda olan halini anlatmaya çalışır. İnsan doğunca hamdır. Kendisini yetiştirmediği, Allah yolunda hayatına devam etmediğinde tüm insanlar her zaman için hamdır. Sadece yaşın ilerlemesi, hamlıktan kurtaracak bir şey değildir.

”Piştim” ifadesi, tüm zamanının Allah yolunda geçtiği, ömrünün bu döneminde kendisini yetiştirdiğini, ilim öğrendiğini, kendisini ibadetlerle meşgul ettiğini anlatır. Artık olgunlaşmış, Allah’ın rızasını kazanmış bir hale gelmiştir.

”Yandım” ifadesi ise artık olabilecek son seviyeye geldiğini, Allah aşkı ile yanıp tutuştuğunu, Allah’tan başka hiçbir şey düşünmediğini, dünyadan tamamen soyutlandığını ve artık ölmeye de hazır olduğunu ifade eder.

Yorum yapın