Günlük Örnekleri – Günlük Tutma Örneği

Günlük ÖrnekleriGünlük Tutma Örneği: Günlük, gündelik hayatta yaşanan bazı önemli olay veya durumların, tarih belirtilerek yazıldığı yazı türüdür. Tarihe kaynaklık etmesi açısından çok önemlidir.

Dilerseniz bu dökümanı PDF formatında indirebilirsiniz.

Günlük Örnekleri

Sizler için birkaç tane günlük örneği hazırladık. Özellikle ilk defa günlük tutacaklar için yararlı bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Yazdıklarımızın dışında, görsel biçiminde bir günlük örneği de sunduk sizlere. Şimdi kısa günlük örnekleri ile baş başa bırakalım sizleri.

Günlük Örnekleri 1

Tarih 03 Nisan 2016 (Pazar)
Saat:23:10

Hafta sonumuzu daha sağlıklı geçirmek için Elizanla erkenden uyanıp, evimizin hemen yanı başındaki futbol stadına gidip yarım saat kadar yürüyüş yaptık. Elizan o saatte babamla konuşacağım deyip aldı telefonu cebimden ve benim yürüyüşüm bitene kadar babası ile konuştu. Eve döndüğümüzde kahvaltımız hazırdı. Kahvaltıdan sonra ben birkaç şey karalamak için bilgisayarın başına, Elizan televizyonun başına, Esila teyzesi ise test kitaplarının başına geçtik. Akşama doğru yemeği dışarıda yemek üzere Batman’ın en meşhur restoranlarından biri olan Çömçe’ye gittik. Malatya’mızı ve yemeklerini özledik; ama bir süre dayanacağız artık, ne yapalım! Şimdilik bu kadar yazı yeterli sanırım; çünkü başka yerlerde yazacağım daha çok şey var 🙂
Esma Ö.

gunluk ornekleri 1
Günlük Örnekleri 1

Günlük Örnekleri 2

Tarih: 04 Nisan 2016 (Pazartesi)
Saat: 22:20

Günümün çok iyi geçtiğini söyleyebilirim; zira belki de ilk defa şans gün boyunca benden yanaydı. Sabahın altısında, okula gitmek üzere uyandım. Hazırlıklarım bir saat kadar sürdü. Kızım Elizan da o saatlerde uyandığı için, kahvaltıyı beraber yaptık. Sonrasında, teyzesi ile beni işe uğurladılar. Aslında geç kalmak üzereydim; fakat bütün trafik ışıklarında yeşile denk gelince, böyle bir olumsuzluğu yaşamadım. Okulda da her şey mükemmeldi. O kadar yaramaz olan öğrencilerimde çıt yoktu. İlk defa bu kadar güzel ve eğlenceli bir şekilde ders işlemiş oldum. Ayrıca en güzel haberi de yine okulda aldım. Daha önce bir proje ile ilgili yapmış olduğum başvuru kabul edilmişti ve kısa süre içinde belirlenen öğrencilerimle 3 günlük bir Antalya kaçamağı yapacaktık.

Anlayacağınız proje/tatil karışımı gibi bir şey 🙂 Okuldan eve döndüğümde de en sevdiğim yemek beni beklemekteydi. Evdekiler işi gücü bırakmış, sarma sarmışlardı. Hatta Elizan bile yardım etmişti teyzesine. Eşim aramızda değildi; ama kavuşmaya da çok kalmamıştı. Sanırım artık istirahata çekilme zamanım geldi; çünkü yazarken esnemeye başladım 🙂 Sana da iyi geceler sevgili günlüğüm.
Esma Ö.

gunluk ornekleri 2
Günlük Örnekleri 2

Günlük Örnekleri 3

Tarih: 05 Nisan 2016 (Salı)
Saat: 23:50

Defterimi aldım elime; ama sanırım bende yazacak hal kalmadı. Fazlası ile yoruldum sanırım. Evde misafir ağırladık şu saate kadar. Tabii beni yoran misafir ağırlamak değil, öncesinde yapılan temizlikti. Öğleden sonra dersim olmadığı için, hazır misafirlik temizlik yapmışken, genel bir temizliği aradan çıkaralım dedik ve temizlik, yemek, kek-pasta derken bayağı yorulduk. Bazı iş arkadaşlarımı davet etmiştim, sağ olsunlar kırmadılar beni ve davetime iştirak ettiler. Bu arada bir yıldır evli olan Şeyda’nın hamile olduğunu öğrendim ve çok sevindim. Nihayet o da öğrenecekti çocuklu bir anne olmanın ne demek olduğunu. Şimdilik bana müsaade.
Esma Ö.

gunluk ornekleri 3
Günlük Örnekleri 3

Günlük Tutmanın Faydaları

Sevgili ziyaretçilerimiz, hazır günlük örnekleri vermişken, günlük tutmanın yararlarından da bahsetmek istedim. Özellikle yaşı henüz genç olan ziyaretçilerimizin günlük tutmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Günlüğü, sadece ileride hatırlamak için yazdığımızı düşünmeyin sakın. Günlük tutmanın en büyük faydalarından bir tanesi de güzel Türkçemizi en güzel şekilde kullanmamızı sağlamasıdır.

Sizler farkında olmasanız bile, zamanla çok daha güçlü bir kaleme sahip olduğunuzu görecek ve çok daha güzel yazılar yazacaksınız. İleride okuyup hatırlaması, anıları tazelemesi de başka bir tat veriyor elbette. Sizler de hiç olmazsa kısa kısa yazılarla günlük tutmayı alışkanlık haline getirseniz, belli bir süre sonra içinizde bir yazma aşkı doğacaktır. Bana güvenebilirsiniz.

gunluk tutmanin faydalari
Günlük Tutmanın Faydaları

Günlük ÖrnekleriGünlük Tutma Örneği konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlerde dilerseniz konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

günlük örnekleri kısa

Yorum yapın