Gerçek Hayat ve Teknoloji Kompozisyon

Gerçek Hayat ve Teknoloji konulu kompozisyon, Gerçek Hayat ve Teknoloji ile ilgili kompozisyon örneği.

HAYATIMIZIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREN GELİŞMELER

İnsanlığın başladığı ilk dönemleri düşündüğümüzde, her şeyin şimdikinden çok daha farklı olduğunu anlayabiliriz; zira o dönemlerde teknoloji namına hiçbir şey yoktu. Örneğin insanlar yemeklerini pişirmek için bir fırına, ulaşımlarını sağlamak için bir arabaya, uzaktaki biriyle iletişime geçmek için bir telefona sahip değildi. Buna gerçek hayat demek doğru olacaktır.

Öte yandan, günümüz koşullarını düşündüğümüzde her şeyin eskisinden çok farklı olduğunu görüyoruz. Eski insanlar bir kere birbirinden uzak düştü mü uzun süre görüşemeyebiliyordu. Oysa şimdi öyle mi? Dünyanın öbür ucundaki bir yakınımızla dahi saniyeler içinde iletişime geçip konuşabiliyor; hatta birbirimizi görebiliyoruz. Teknoloji olmasaydı, yani sadece gerçek hayatı yaşıyor olsaydık, hayatımız çok daha zor olacaktı. Elbette teknolojinin de kendisi ile beraber getirdiği olumsuzluklar bulunuyor. Örneğin sokakta gezen, parklarda veya yol kenarındaki bir bankta oturan insanlara şöyle bir dikkatle bakın. Büyük bir kısmının telefonuna, tabletine abandığını; kimisinin internette gezindiğini, kimisinin kulağında kulaklığı müzik dinlediğini, kimisinin selfie çektiğini gözlemleyebilirsiniz.

İnsanlar, teknolojinin gelişmesi ile asosyalleşmeye başladı maalesef. Herkes kendi internet dünyasında takılmaya başladı. Artık iki insan bir araya gelse bile, muhabbet etmeyi bırakıyor, kendi telefonu ile haşir neşir olmaya başlıyorlar. Her şeye rağmen, teknolojinin bize getirdiği güzellikleri inkar etmek, onu kötü saymak doğru olmayacaktır elbette.

Yorum yapın