Franz Kafka Kimdir? Kısaca Hayatı

Franz Kafka Kimdir: Okuduğumuz kitaplar oldukça değerlidir. Bu nedenle Franz Kafka kim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sizler için kısa ve uzun Franz Kafka hayatı hazırladık. Okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka Kimdir Kısaca Hayatı ÖZET

Alman Modern Edebiyatı alanında önde gelen yazarlardan birisi olan Franz Kafka, 3 Temmuz 1883’tee dünyaya geldi. Yaşadığı dönemde pek tanınmasa da, ölümünden sonra yapıtları, Alman Edebiyatı’nın vazgeçilmezlerinden birisi olmayı başardı. Yakın arkadaşı Max Brod’a verdiği vasiyetinde, ölümünün ardından yazdıklarının yakılmasını istese de, Max Brod aksini yapmış ve dünyaca ünlü yazar haline gelmesini sağlamıştır. Orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak Prag’ta dünyaya gelen Franz Kafka, Avusturya’ya bağlı Bohemya Krallığı’nda yaşadı. Almanca ana diliydi. İki erkek kardeşi ve küçük yaşlarda hayatını kaybeden 3 kız kardeşi vardı. 1889 yılında Knabenschule’ye giden ve burada Çekce’yi öğrenen Franz Kafka, ailesinin etkisinden kaçmak için 1923 yılında Berlin’e taşındı. Nazi Almanyası’na direnmek için Londra’ya taşınan Kafka, 3 Haziran 1924’te hayatını kaybetti.

Franz Kafka Eserleri:

Roman: Dava, Kayıp, Şato
Hikâye: Bir Savaşın Tasviri, Çin Seddi, Bir Akademiye Rapor, Ceza Sömürgesi, Taşrada Düğün Hazırlıkları, Değişim, Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
Mektuplar: Babaya Mektup, Milena’ya Mektuplar

Franz Kafka’nın Hayatı Uzun

Alman Modern Edebiyatı’nın özgün ve ikonik yazarlarından birisi olarak nitelendirilen Franz Kafka, 1883 senesinin Temmuz ayında ufak moda eşyaları satarak esnaflık yapan Julie ve Hermann Kafka’nın 6 çocuğundan birisidir. Boş zamanlarında yazmaya başlayan ve hukuk eğitimi alan Kafka’nın yazıları, ilk olarak 1912 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Duygusal deneyimleri ve çevresiyle olan ilişkilerini eser haline getiren Kafka, hayatta olduğu süre boyunca 7 adet kitap yazmıştır. Ayrıca günlük ve mektupları da büyük ilgi görmüştür. Mektuplarından birisi olan ‘’Babaya Mektup’’ adlı eserinde, babasıyla olan ilişkisi net bir şekilde belli olmaktadır. Bunun yanı sıra yine yaşadıklarına hitaben mektuplar yazmıştır.

Hayat arkadaşı olarak nitelendirdiği Max Brod ile uzun bir süre zaman geçiren, vasiyetinde arkadaşına tüm yapıtlarını yakmasını isteyen Franz Kafka, modernist bir yazar olarak günümüzde nitelendirilmektedir. Tüm eserleri Almanca’dır ve Çekce diline de büyük ölçüde hâkimdir. Eserlerinde özgürlük, suçluluk, sorumluluk ve yabancılaşma gibi otoriteye karşı koyma temalarını izlemiştir. Verem hastalığına yakalanan Kafka, 3 Temmuz 1924’te ölmüştür.

Franz Kafka’nın Edebi Kişiliği

Geçtiğimiz yüzyılın en iyi yazarlarından birisi olan nitelendirilen Franz Kafka, 41 yıllık hayatı boyunca iş, aile ve toplum temalarını temel almıştır. Gerek ailesine karşı eksik bir evlat, gerek devlete karşı eksik bir vatandaş olarak yaşamıştır. Yazdığı eserlerde de karşı koyma temalarına yer vermiştir. Sözünü ettiğimiz bu eksiklik, Franz Kafka’nın değerli yapıtlar hazırlamasını sağlamıştır. Tüm yaşamı, çeşitli araştırmacılar tarafından ele alınan Kafka, ‘’Dava’’ adlı romanında, rahip, avukat, yargıç ve baba gibi figürlerin etkisini aktarmayı başarmıştır. Ölüm onun için tabir ettiği hayat kafesinden kurtulmasının bir başlangıcıdır. Felsefi, psikolojik ve tartışma içerisinde yer alan yapıtları ile Alman Edebiyatı’nın önemli unsurlarından birisidir.

 

Garabet Amira Balyan Kimdir?


-SON-

Franz Kafka Kimdir isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Franz Kafka Kimdir konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum yapın