Francis Bacon Hayatı Kısaca 2023

Francis Bacon 1561-1626, İngiliz filozof, bilim insanı ve yazar olarak tanınan bir isimdir.

Francis Bacon Hayatı ÖZET

Francis Bacon 1561 yılında İngiltere’de doğmuştur. Babası Nicholas Bacon, İngiltere kraliçesi I. Elizabeth döneminin adalet bakanıydı.  Cambridge Trinity College’e on iki yaşında girmiş ve skolastik felsefeyle ilk kez tanışmıştır. 1576 yılında hukuk eğitimine başlar. O dönemdeki Fransa’daki İngiliz elçisinden çalışma teklif alır ve Fransa’ya gider ve hukuk eğitimini yarım bırakır. Babasının 1579 yılında vefat etmesi nedeniyle İngiltere’ye döner ve hukuk eğitimine devam etmeye karar verir.

Üniversite öğrenimini bitirdikten sonra avukatlık yapar. Bacon aynı zamanda siyasi kariyer için çalışmalar yapar ve İngiliz Parlamentosuna seçilir. Kariyeriyle ilgili en parlak döneme girmesini kraliçe I. Elizabeth’e bağlı olması sağlamıştır. I. James, kraliçe I. Elizabeth’den sonra tahta geçmiştir. Bacon bu dönemde de önemli görevler yapmış ve Sir unvanını alarak, İngiltere baş yargıçlığı görevine yükselmiştir.

Kariyerinin en parlak dönemlerindeyken rüşvetçilikle suçlanmış ve yargılandıktan sonra mahkumiyet almıştır. Bu olaydan sonra Bacon yaşamını felsefi fikir ve düşüncelere ayırmış, 1626 yılında zatürreye yakalanarak vefat etmiştir.

Francis Bacon Eserleri

Eserleri: Novum Organum (Yeni Organon), De Sapientia Veterum (Eskilerin Bilgeliği), Instauratio Magna (Büyük Yenileme), Nova Atlantis (Yeni Atlantis), Essays (Denemeler), Cases of Treason (İhanet Davaları) başlıca eserleridir.

Francis Bacon Edebi Kişiliği

Francis Bacon Essays isimli eseriyle ün kazanmıştır. Denemeler olarak çevrilen eserinde çeşitli konularda fikirlerini anlatmıştır. Denemeleri Hristiyan ahlak yapısıyla bağlantılı olmayan, makyavelist ahlak görüşünü yansıtan özelliktedir. Bilimsel gelişmelere önem vermiş, bilimi bağnazlıktan korumaya çalışmaya çalışmıştır. Bacon bu çalışmaları ve düşünceleriyle övgüyü hak eden düşünür olarak değerlendirilmiştir. Bilim felsefesini benimseyen Bacon, aynı zamanda Batı Felsefesini de etkilemiştir.

İlk çalışmalarında kültür dili olan Latince kullanan Bacon, ilerleyen yaşlarında İngilizceye de önem verir gibi kendini gösterdi. Instauratio Magna eseriyle çok sayıda bilginin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ütopya denemesi olarak Nova Atlantis’i yazmıştır. Rüşvet suçlamasıyla yargılanması ve serbest kalmasından sonra 1622-1623’te kralın elini öptü. Ancak tüm çabalarına rağmen Bacon gerçek anlamda bağışlanmamıştır. Ateizmle suçlansa da Bacon Tanrıtanımazlığa karşı olduğu her zaman belirtmiştir.

Francis Bacon Hayatı Kısaca konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlerde dilerseniz Francis Bacon Hayatı Kısaca isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.


Web sitemiz üzerinden yüzlerce kişinin biyografisine aşağıdaki bağlantı üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.
Biyografi Örnekleri


Yorum yapın