Ferit Edgü Kimdir Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca

Tam adı İsmail Ferit Edgü’dür. 24 Şubat 1936 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk öykücü ve şairdir. Aynı zamanda roman ve deneme yazarıdır. Yükseköğrenimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde görmüştür. Daha sonrasında ise kazandığı bir sınav sonucunda Almanya’ya gitme fırsatı bulmuştur. Almanya’da belli bir süre kaldıktan sonra ise Fransa’ya gitmiştir. 1959 – 1964 yılları arasında Paris’te resim çalışmaları yapmıştır. Burada yaptığı resim çalışmalarının yanı sıra sanat tarihi, Felsefe ve seramik kurslarına katılmıştır. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak yapmıştır. Daha sonrasında 1 yıl daha Paris’te yaşamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Mavi dergisinde yazılar yazmaya başlamıştır. Burada yazdığı yazılarla adından büyük anlamda söz ettirmiştir. Bu dergiden sonra Ada Yayınları’nı kurmuştur. Bu yayınlarda 1976 yılından 1990 yılına kadar yerli ve yabancı birçok yazarın ve şairin yapıtını yayımlamıştır. Edebiyatın pek çok alanında ve birçok dünya diline çevrilen yapıları bulunmaktadır.
Eserleri

Öykü: Av (1968), Doğu Öyküleri (1995), Do Sesi (2002), Yaralı Zaman, İşte Deniz Maria (1999), Binbir Hece (1991), Çığlık (1982), Kaçkınlar (1959), Bozgun (1962)
Roman: Eylülün Gölgesine Bir Yazdı (1988), Kimse (1976), O/Hakkâri’de Bir Mevsim (1977)
Ferit Edgü Edebi Kişiliği

 

Türk yazarlarımızdan olan Ferit Edgü yazın hayatına yazdığı bir şiirle başlamıştır. 1952 yılında ilk şiiri Kaynak dergisinde yayınlamıştır. 1954 yılında ise Yeni Ufuklar dergisinde ilk öyküsü yayınlanmıştır. Ayrıca plastik sanatlar alanında eleştiri, deneme ve tartışma yazıları ile adından söz ettirmiştir. Edebiyatta “Niçin” sorusu yerine “nasıl” sorusu ile ilgilenmiştir. Yazdığı romanlarını da bu doğrultuda kaleme almıştır. Eserlerinde çoğunlukla çevresine uyum sağlayamayan bireylerin sorunları ile ilgili konuları ele almıştır. 1983 yılında Berlin Film Festivalinde ödül almıştır. Yazdığı öykü ve hikâyeler dışında kitap ve makaleler ile de adında büyük anlamda söz ettirmiştir. Birçok alanda birden fazla eser vermiştir. 

Yorum yapın