Enerji Tasarrufu Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                                    Enerji Tasarrufu Haftası

 

 
   Her Ocak ayının ikinci haftası enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmakta ve bu hafta boyunca hem TV kanalları ve radyo programlarında hem de okul ve benzeri kurumlarda enerji tasarrufu ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikleri düzenlemekteki ana amaç, enerji tasarrufu yapmanın insanlar ve ülkeler için önemini kavratmak ve herkesi enerji tasarrufuna teşvik etmektir.
   Enerji, insan gücü ile yapamayacağımız veya daha zor ve uzun sürede yapabileceğimiz işleri çeşitli enerji kaynakları ile çalışan makinelerle yapmamızı sağlar. Dünya üzerinde en çok kullanılan enerji kaynakları elektrik, su, petrol, doğal gaz, kömür ve petroldür. Barajlar sayesinde elde ettiğimiz elektriği hayatımızın hemen her alanında kullanırız. Evlerimizi ve sokaklarımızı aydınlatmak, elektronik cihazları çalıştırmak, taşıtları çalışabilir hale getirmek için öncelikle elektrikten yararlanırız. Yolculuk yapmamızı, tarla sürmemizi, ekinleri biçmemizi sağlayan çeşitli taşıt ve tarım makinelerini petrol yani akaryakıt sayesinde çalıştırırız. Eskiden onlarca insanın belleyemeyeceği bir tarlayı, bir traktör sayesinde bir saat gibi kısa bir sürede sürebiliriz. Yahut annelerimizin yıkamak için günlerini ayırdığı çamaşırları, çamaşır makinesi yardımı ile dakikalar içinde yıkayabiliriz. Gördüğümüz gibi hayatımızı kolaylaştıran tüm cihaz ve makineler enerji sayesinde çalışmaktadır. Buradan da, enerjinin hayatımızda çok büyük bir yeri ve öneminin olduğu anlaşılıyor.
   Bizim için bu kadar önemli olan enerji kaynaklarını bilinçli tüketmek, israf etmemek de bir o kadar önemlidir. Her insan bu kaynaklarımızı en verimli ve en tasarruflu şekilde kullanmalıdır. Bu konudaki sorumluluk sadece anne ve babalara değil, çocuklara da düşmektedir. Enerji tasarrufunu sağlamak için elektriği boşuna harcamamalıyız. Örneğin boşuna yanan lambaları söndürmeli, televizyon ve bilgisayar gibi cihazları fişinden kapatmalıyız. Günlük televizyon ve bilgisayar kullanımını kısıtlamalı, onları gereğinden fazla kullanmamalıyız. Musluklarımızı son derece dikkatli kullanmalı, suyu boşuna akıtmamalıyız. Otomobil gibi taşıma araçlarımızı boş yere kullanmamalı, kısa mesafelerde yürümeyi tercih etmeli ve toplu ulaşım araçlarının olduğu mekanlarda onları seçmeliyiz.

Yorum yapın