Emre Kongar Hayatı ve Eserleri

Emre Kongar’ın yaşamı ve akademik kariyerini keşfedin; Türkiye’nin toplumsal yapı, kültür ve demokrasisine dair derinlemesine analizleriyle dolu bir biyografi.

Emre Kongar Hayatı ve Eserleri

Emre Kongar, 13 Ekim 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Şişli Terakki Lisesi’nde başladı ve 1959 yılında bu okuldan mezun oldu. Üniversite eğitimine Siyasi Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat bölümünde devam etti, 1963 yılında bu fakülteden mezun oldu. Başarılı bir öğrenci olarak, 1964 yılında Birleşmiş Milletler bursunu kazanarak Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksekokulu’nda eğitim aldı ve 1966 yılında master derecesini elde etti.

Akademik kariyerine Hacettepe Üniversitesi’nde başladı. “İzmir’de Kentsel Aile” konusundaki teziyle doktor unvanını elde etti. Askerlik görevi nedeniyle 1972’de kısa bir ara verdiği akademik hayatına, 1974’te Hacettepe Üniversitesi’ne dönerek devam etti. Doçent unvanını aldıktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda danışmanlık yaptı ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev üstlendi.

1981 yılında “Atatürk Devrim ve Kuramları” üzerine yazdığı tezle profesör unvanını kazandı. Ancak, 1983 yılında üniversiteden, askeri rejimin etkilerini protesto etmek amacıyla istifa etti. Uzun yıllar süren akademik kariyerinde, gençlik ve spor alanında projeler hazırladı, ödül jürilikleri üstlendi ve çeşitli görevlerde bulundu.

1992-1995 yılları arasında Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı’nı üstlendi ve 1992’de kısa bir süre TÜSES genel sekreterliği görevini yürüttü. Emre Kongar, sadece akademik değil, aynı zamanda yazarlık alanında da kendini geliştirdi. Cumhuriyet Gazetesi’nde “Aydınlanma” köşesinde düşüncelerini paylaştı ve onlarca kitap yazdı.

1987 yılında kamuoyu araştırma şirketi KAMAR’ı kurdu ve 1991 yılında buradan ayrıldı. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi’ndeki akademik görevine döndü, ancak 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi‘ne atandı. Gazetecilik alanında da etkinlik gösteren Kongar, Hürriyet Gazetesi’nde danışmanlık yaptı ve uluslararası dergi kurullarında yer aldı.

Kariyerinde bir dönem NTV’de “Yorum Farkı” adlı tartışma programını sundu ve 2012 yılında CNN Türk’te “Dört Bir Taraf” programına katıldı. Bilgi birikimini yazıları, kitapları ve televizyon programları aracılığıyla paylaşan Emre Kongar, hem akademik dünyada hem de medyada önemli bir iz bıraktı. Evli ve üç çocuk babası olarak hayatını sürdüren Kongar, Türkiye’nin toplumsal yapısı, kültürü ve demokrasisi üzerine yaptığı katkılarla tanınan bir isim olmaya devam ediyor.

Emre Kongar Eserleri

Tür Eser Yıl
Toplumbilim İmparatorluktan Günümüze Türkiye’nin Toplumsal Yapısı 1976
Toplumbilim Toplumsal Değişme Kuramları ve Türkiye Gerçeği 1979
Toplumbilim Kültür Üzerine 1989
Toplumbilim Türkiye ve Kamuoyu 1992
Toplumbilim Demokrasi ve Laiklik 1997
Toplumbilim 21. Yüzyılda Türkiye 1998
Deneme Yaşamın Anlamı 1987
Roman Hocaefendi’nin Sandukası 1989
Anı Ben Müsteşarken 1995
Anı Kızlarıma Mektuplar 2000

Yorum yapın