Emre Kongar Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Kısaca Hayatı
Emre Kongar 13 Ekim 1941 tarihinde İstanbul’da Dünya’ya gelmiştir. 1959 senesinde Şişli Terakki Lisesi’nden mezun olan Kongar; Siyasi Bilgiler Fakültesi’nin bölümlerinden olan Maliye ve İktisat bölümüne girmiştir. Bu fakülteden 1963 senesinde mezun olmuştur. Tahsil hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olduğundan ötürü 1964 senesinde Birleşmiş Milletlerden kazanmış olduğu burs sayesinde Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksekokulu’nda eğitimine devam etmiştir. 1966 senesinde bu okuldan da başarıyla mezun olan Kongar master derecesine sahip olmuştur.
1976 senesinde “Toplumsal Değişme Kuramları” üzerine yazmış olduğu tezi ile doçentlik unvanına sahip olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığında danışmanlık görevini üstlenmiştir. 1981 senesinde “Atatürk Devrim ve Kuramları” üzerine yazmış olduğu tez sayesinde profesörlük unvanına erişmiştir. 1983 senesinde üniversiteden askeri rejimin ortaya çıkardığı etkileri protesto etmek amacıyla istifa etmiştir.
1992 – 1995 seneleri arasında Kültür Bakanlığı’nın Müsteşarlığını yapmıştır. 1992 senesinde ise kısa bir zaman zarfı da olsa TÜSES genel sekreterliği görevini üstlenmiştir. Akademik yönden olduğu gibi yazarlık yönü de gelişmiştir ve onlarca kitap yayımlamıştır. Cumhuriyet Gazetesi’nde “Aydınlanma” köşesinde yazılarını paylaşmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Eserleri
Toplumbilim: İmparatorluktan Günümüze Türkiye’nin Toplumsal Yapısı (1976), Toplumsal Değişme Kuramları ve Türkiye Gerçeği (1979), Kültür Üzerine (1989), Türkiye ve Kamuoyu (1992), Demokrasi ve Laiklik (1997), 21. Yüzyılda Türkiye (1998)
Deneme: Yaşamın Anlamı (1987)
Roman:Hocaefendi’nin Sandukası (1989)
Anı:Ben Müsteşarken (1995), Kızlarıma Mektuplar (2000)
UZUN
Emre Kongar Hayatı Uzun
Amerika’da öğrenim hayatını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Emre Kongar Hacettepe Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmıştır. Bu görevinin yanında Nüfus Etüdleri Enstitüsü’nde de görevini sürdürmüştür. Akademik anlamda yükselmek isteyen ve başarıya ulaşmak isteyen Kongar “İzmir’de Kentsel Aile” konusunda tez yazarak doktor unvanını almıştır.
Akademik hayatına askerlik görevini tamamlamak için 1972 senesinde ara vermiştir. 1974 senesinde vatani görevini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’ne geri dönmüştür. Burada doçentlik unvanını aldıktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda danışmanlık yapmıştır. Bu görevinin yanında MEB’de de danışmanlık yapmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında bir proje hazırlayan Kongar Kültür Bakanlığı’nda Kültür Yüksek Kurulu üyeleri arasında yer alıyordu.
Üniversiteden istifasının ardından Hürriyet Gazetesi’nde danışmanlık yapmıştır. Bu görevinin yanı sıra Amerika’da yayımlanan “International Journal of Sociology of Family” ve “American Journal of Political and Military Sociology” dergilerinin kurullarında da görev almıştır.

 

1987 senesinde KAMAR adındaki kamuoyu araştırma şirketini kurmuştur ve 1991 senesinde buradaki görevinden ayrılmıştır. 1996 senesinde Hacettepe Üniversitesi’ndeki akademisyenlik görevine geri dönmüştür ancak buradan Yıldız Teknik Üniversitesi’ne atanarak 1997 senesinde buradaki görevine başlamıştır. Çeşitli gazetelerin ödül jüriliği görevini üstlenmiştir. NTV’de Mehmet Barlas ile beraber “Yorum Farkı” adındaki tartışma programını sunmuştur. 2012 senesinde CNN Türk’te yer alan “Dört Bir Taraf” programına da katılmıştır. Bilgi birikimini gazetelerde yazdığı yazılar, yayımladığı kitaplar ve televizyon programlarında göstermektedir. 

Yorum yapın