Edgar Allan Poe Kimdir Kısaca Hayatı

ÖZET
Kısaca Hayatı
Edgar Allan Poe 19 Ocak 1809 senesinde Boston’da dünyaya gelmiştir. Annesini küçük yaşlarda kaybetmesinin üzerine John Allan tarafından evlat edinilmiştir. İlk ve ortaokul yıllarını İngiltere’de geçirmesine rağmen bundan 5 sene sonra tekrardan Amerika’ya taşınmıştır. 1826 senesinde Virginia Üniversitesi’ne girmiştir ancak buradaki tahsil hayatı sadece 10 sene kadar devam etmiştir. 1827 senesinde Edgar A Perry ismiyle Amerikan ordusuna yazılmıştır ve öncü birliklere dâhil oldu. Orduda olduğu sırada “Tamerlane ve Öteki Şiirleri” yayımlamıştır.
1829 senesinde ordudan ayrılarak Washington’a taşınmıştır ve burada Al Araf’ı yayımlamıştır. Bu gezgin serüveni Clemmler ile tanışıncaya dek sürmüştür ve 1831 senesinde Baltimore’a yerleşmiştir. 1836 senesinde Bayan Clemm’in 13 yaşındaki kızı Virginia ile evlenmiştir. Evliliğin üzerine tekrar yollara düşmüştür ve New York’a taşınmıştır. New York’ta Arthur Gordon Pym’in öyküsünü yayımlamıştır.
1841 senesinde Graham’s dergisinin editörlüğünü yapmıştır ancak burada bir sene çalıştıktan sonra New York’a geri dönmüştür ve burada “New York Evening Mirror”da asistanlık görevini üstlenmiştir. 7 Ekim 1848 senesinde ölmüştür.
Eserleri
Kuzgun, Kara Kedi, Annabell Lee, Kuyu ve Sarkaç, Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Oval Portre, Morgue Sokağı Cinayeti, Usher Evinin Çöküşü, Altın Böcek, Kızıl Ölümün Maskesi, Çanlar
UZUN
Edgar Allen Poe Hayatı Uzun
1833 senesinde düzenlenmiş olan bir yarışmada “Şişede Bulunan Elyazması”eseri ile birincilik kazanmıştır. Öyküde yer alan korku unsurları insanın keşfetmesinin dışında bir dünyanın betimlenmesinden kaynaklanmaktadır. 1844 senesine kadar çeşitli gazete ve dergilerde çalışan Edgar Allan Poe bu senelerde sorunlarla dolu bir yaşam geçirmiştir ve bunların üzerinde yarattığı bunalım yüzünden kendisini alkole vermiştir. Karısı 1847 senesinde hayatını kaybedince düzensiz ve sefih bir hayata kapılmıştır. Ünlü yazarın sunmuş olduğu eserler ve yaşamı esrarengiz olgular ile anlatılmaktadır.
Ryan’s Inn adındaki meyhanede fenalaşmış halde bulunmuştur ve hastaneye kaldırılmıştır. Bulunduktan 4 gün sonra da henüz 40 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Ölümünden bir gün sonra yapılan cenaze töreninde sadece 4 kişi yer almıştır. Bu kişilerde; kuzeni olan Neilson Poe, akrabası olan Henry Herring, arkadaşı olan Z. Collins Lee ve meslektaşı olan Dr. Joseph Snodgrass’tır. Ölümü üzerine hazırlanmış olan raporlar oldukça karışık ve çelişkilidir. Seneler geçtikçe tanıyanlar ve tanımayanlar tarafından ortaya çok iddia atılmıştır ancak ölümü arkasındaki sır perdesi hala aralanamamıştır. 

Edebi Kişiliği

 

Kurgusal dalda olan eserlerini korku, macera, polisiye, bilim kurgu gibi birçok dala yaymıştır. Sunmuş olduğu eserler genel olarak transandantalizme tepki olarak ortaya çıkan kara romantizm akımının bir parçası olarak kabul edilmektedir. Yazar kendi edebi teorilerini yansıtmaktadır. Alegori ve didaktizme karşı gelmiştir. Yüzeyin hemen alt kısmında bir akıntı olmalıdır. Edebiyatta anlam bu yüzden onun için önemlidir. Eserlerinde özgünlüğün peşinden koşan Edgar Allan Poe atasözlerinden çok fazla hoşlanmamaktaydı.

Yorum yapın