Doğan Cüceleoğlu Hayatı Hakkında Bilgi

ÖZET
Kısaca Hayatı
Doğan Cüceloğlu Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya gelmiş bir psikologdur. 11 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ortaokulu doğduğu Silifke’de bitirmiştir. Lise öğrenimi için ise Ankara ve Kırklareli’ne gitmiştir. Lise öğrenimi de bu illerde tamamlayarak yükseköğrenimi için İstanbul’a gitmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. Burada Psikoloji bölümünü başarı ile bitirerek mezun olmuştur. Doktorasını ABD’de yapmıştır. Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji doktorasını yapmıştır.
Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmıştır. Bunun yanı sıra Fulbright bursu ile Berkeley’de bulunan California Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Burada öğretim üyesi olarak görev yapması 1 sene sürmüştür.
ABD’deki Fullerton şehrinde bulunan California Eyalet Üniversitesi’nde de görev yapmıştır. Buradaki görev süresi biraz uzun sürmüştür. 1980 – 1996 yılları arasında burada görev almıştır. 1996 yılından itibaren de günümüzde halen üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne ve babalara aynı zamanda iş adamlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu insanlara yönelik konferans, seminer, atölye çalışmaları düzenlemektedir. Ayrıca psikoloji üzerinde birçok eğitici kitap yazmıştır.
Eserleri
İnsan İnsana Sohbetler 1, İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog, Korku Kültürü, Onlar Benim, Kahramanım, Bir Kadın Bir Ses, Başarıya Götüren Aile, ‘Mış Gibi’ Yaşamlar, ‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin, İletişim, Savaşçı, İçimizdeki Biz, Yetişkin Çocuklar, İyi Düşün Doğru Karar Ver, İçimizdeki Çocuk, İnsan ve Davranışı, İnsan İnsana
UZUN
Doğan Cüceloğlu Hayatı Uzun
Doğan Cüceloğlubir yazısında kendisini anlatmıştır. On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. On yaşındayken annesini kaybetmiştir. Böylelikle ölümün ne demek olduğunu anlamış ve annesini artık hiç göremeyeceğini anlamıştır. Silifke’de ortaokulu okuduktan sonra subay olan ağabeylerinin yanına Ankara ve Kırklareli’ne gitmiştir. Burada lise öğrenimini görmüştür. Ankara Atatürk Lisesi’nde edebiyat öğretmeni ona ne olmak istediğini sorar. O da mühendis olmak istediğini söyler. Hocası ise bilim adamı olmak istemez misin der. Bunun üzerine de İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü gider. Burayı da başarıyla bitirerek Amerika’ya doktora yapmaya gider. Doktora öğrencisi iken orada tanıştığı Emily ile evlenir. Evliliğinden Ayşen, Elif, Timur adında üç çocuğu olur. Evlilik dönemlerinde hem kendisinin ıstırap çektiğini hem de Emily’e çektirdiğini söyler. 4 yıl çocuklarını görmemiştir.
Doğan Cüceloğlu Edebi Kişiliği

 

Kendini geliştirme sürecinde kitap yazmaya başlamıştır. Günümüze kadar birçok psikolojik eseribulunmaktadır. İlk kitabı “İnsan İnsana” olmuştur. Günümüzde hala gelişim süreci içinde kazandıklarını kitaplar yoluyla anlatmaya, paylaşmaya devam etmektedir. Amerika’daki görevinden 1996 yılında emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye’ye yerleşmiştir. Türkiye’de kitap yazmakla kalmayıp bunun dışında seminer, konferans vermiştir. Televizyon programlarına katılmıştır. Ancak şu anda öncelikli olarak kitap yazmaktadır. Günümüzde birçok psikoloji kitabına imza atmıştır. Bu kitapla günlük yaşamdan kesitler sunmaktadır. Bunun dışında öğrencilere, öğretmenlere, iş adamlarına konferans ve seminerler de vermektedir.

Yorum yapın