Daniel Defoe Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Kısaca Hayatı
İngiliz yazar ve gazeteci olan Daniel Defoe 1660 yılında İngiltere’de doğmuştur. Babası Flaman asıllı ve varlıklı bir mum imalatçısıdır. Babası İngiltere kilisesinden ayrılma yandaşıydı. Bunun yüzden oğlunu Oxford ve Cambridge’ e gönderemedi. Ancak Charles Morton’un yönetti bir akademiye gönderildi. Burada Oxford ve Cambridge üniversitelerinde göreceğinden daha fazla şey öğretildi. Daha kapsamlı ve daha nitelikli bir öğrenim hayatı görmüş oldu. Papaz olarak yetiştirildi. Ancak o papaz olmamaya karar verdi. Bundan dolayı da 1683 yılında ticarete atıldı. Yurt içinde ve dışında birçok yer gezerek ticaret işini iyice öğrenmeye başladı. Bununla birlikte iktisat kuramcısı haline geldi. Birçok kez zengin olup defalarca batmıştır. Hatta kendisi de bunu bir sözünde dile getirmiştir. “Benim kadar kısmeti değişen yoktur. Tam on üç kez zengin oldum ve yoksul”. 1692 yılında ise iflas etmiştir. İflasının en büyük neden ise Fransa Savaşında sigorta ettiği gemiler yüzünden gelen kayıplardı. O dönemde Defoe ile birlikte 19 tüccar daha iflas etmiştir.
Eserleri
Robinson Crusoe (1719), Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri (1719), Robinson Crusoe’nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri (1720), A Journal of the Plague Year (1722; Veba Yılı Günlüğü), Colonel Jack (1722; Albay Jack), Moll Flanders (1722; Yosma, Moll Flanders), Roxana (1724)
UZUN
Daniel Defoe Hayatı Uzun
1684 yılında Mary Tuffley ile evlendi. Tuffley İngiltere Kilisesine karşı olan çok varlıklı bir tüccarın kızıydı. Hayatı boyunca Tuffley ile evli kaldı. 8 tane çocuk sahibi oldu. 2 tanesi çocuk yaşta hayatlarını kaybetti.
Defoe bir zamanlar politikayla da ilgilenmiştir. Defoe din ile siyasetin iç içe olduğu bu dönemlerde “The Shortest-Way With The Dissenters”ı (1702; Ayrılıkçılarla Başetmenin En Kestirme Yolu) yazmıştır.
Çeşitli güçlük ve tehlikelerle dolu bir hayat sürmüştür. 1685 yılında İngiltere kralı II. James ‘e karşı başlatılan ayaklanmaya katılmıştır. Yaşamının büyük bir bölümünde tüccarlık, fabrikatörlük, devlet memurluğu ve casusluk yapmıştır. 40 yaşına geldiğinde gazetecilik yapma kararı almıştır. Gazetecilik kararı aldıktan birkaç yıl sonra ise roman yazmaya başlamıştır. Siyasal dergikapakçıklarında yayımladığı sert sözler nedeniyle birçok kez hapse girmiştir. Daniel Defoe doğduğu yer olan Londra’da 1731 yılında hayatını kaybetti.
Daniel Defoe Edebi Kişiliği

 

Defeo siyaset ile de çok ilgiliydi. O dönemde iktidarda olan Whigler, Defoe’nun değerini iyi bildi. Defoe o dönemin hükümet adına yazı yazmayı ve haber alma hizmetini sürdürdü. Bu dönemde birçok didaktik yapıt yazmıştır. Ancak tanını ise The Family Instruc-torı (1715; Aile Eğitmeni) olmuştur. Daniel Defoe’nun asıl ünlenmesini sağlayan romanı ise hiç kuşkusuz Robinson Crusoe olmuştur. Bu kitapta Alexander Selkirk gibi gezginlerin de anılarının bulunduğu iki bölüm bulunmaktadır. Romanlarının başlıca kusurları ise aşırı ısrarcı ahlakçılık, biçinmden yoksunluk gibi şeylerdir. Okuyucunun ilgisini çeken şeyler ise dolaysız üslup ve yazdığı yazının yalın, anlaşılır olmasıdır. 

Yorum yapın