Damlaya Damlaya Göl Olur Kompozisyon

Damlaya Damlaya Göl Olur atasözü, küçük birikimlerin zamanla büyük servetlere dönüşebileceğini ifade eder. Bu nedenle, tasarruf etmek ve geleceğimize yatırım yapmak önemlidir.

Damlaya Damlaya Göl Olur Kompozisyon

Giriş: İnsan hayatı, belirsizliklerle doludur. Geleceğimizi garanti altına almak için çeşitli yollar ararız. Ancak, küçük görünen birikimler bile zamanla büyük servetlere dönüşebilir. “Damlaya Damlaya Göl Olur” atasözü de bu felsefeyi en güzel şekilde ifade eder.

Gelişme: Yağmur damlalarının okyanusları, denizleri oluşturduğu gibi, küçük birikimler de büyük mal varlıkları oluşturur. Dolayısıyla, herhangi bir birikimi küçümsememeli ve tasarruf etmeye devam etmeliyiz. Dağlar kum taneciklerinden oluşurken, büyük servetler de küçük birikimler, tasarruflar sonucunda meydana gelir. İnsanların geleceği öngörme yeteneği yoktur. Bu nedenle, bugünkü durumumuz ne olursa olsun, tasarruf yaparak geleceğimizi teminat altına almalıyız. Zengin veya fakir olmanın bir önemi yoktur; herkes tasarruf ederek birikim yapmalıdır.

Yiyecek, içecek ihtiyacından sonra kalan paralarımızı harcamaya yeltenmek yerine, birikim yaparak geleceğimizi garanti altına almalıyız. Çünkü, küçük birikimler bile zamanla büyük bir servete dönüşebilir. İki tane bir birleşince daha fazla olurken, iki tane dört birleşince daha daha fazla olurlar. Bu durum bu şekilde devam eder gider. Sonunda, tahmin edemeyeceğimiz büyüklükte birikimler oluşabilir. Bu nedenle, küçük birikimleri bile önemsemeli ve geleceğimizi garanti altına almak için tasarruf etmeye devam etmeliyiz. Bugün zengin bile olsak yarın bu zenginliğin elimizden gitmeyeceğini bilemeyiz. Veya yoksul da olsak, gelecekte daha düşkün bir hale geleceğimizi bilemeyiz.

Sonuç: İçinde bulunduğu güzel durumun aynı şekilde devam edeceği ile ilgili hiçbir garanti yoktur. Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmez belirsizliklerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle, geleceğimize yatırım yapmanın en iyi yolu tasarruf etmektir. Küçük birikimler bile zamanla büyük bir servete dönüşebilir. “Damlaya Damlaya Göl Olur” atasözü de bu felsefeyi en güzel şekilde ifade eder. Küçük birikimler bile, ele güne karşı bizi muhtaç etmekten kurtarabilir veya büyük şeyler kazanmamıza vesile olabilir.


Önerilen Kompozisyon: Baş Nereye Giderse Ayak da Oraya Gider

-SON-


Yorum yapın