Çirkinlik ile İlgili Kompozisyon

                                                              Çirkinlik

   İnsan zevkine, gözüne veya diğer duyularına hoş gelmeyen şeyler çirkinlik olarak ifade edilebilir. Çirkinlik, göreceli bir şeydir, yani kişiden kişiye değişir. Birine çirkin gelen şey, başkasına güzel gelebilir.

İnsanlar, genellikle güzellik ve çirkinlik kavramlarını kendi değer yargılarına göre oluşturmuşlardır. Bunlar aynı zamanda zamanla değişme özelliği de gösterir. Örneğin bugün çirkin olan bir şey, bir süre sonra güzel olarak değerlendirilebilir. Eskiden bir erkeğin kel olması, onun avantajlarından birisi imiş. Kel erkeklerin daha yakışıklı olduğu düşünülürmüş. Oysa günümüzde erkeği çirkin yapan özelliklerin başında kellik de sayılmaktadır. Ancak belki de yüzlerce yıl sonra durum yine tersine dönecek ve kel erkekler daha yakışıklı kabul edilecektir. Esasında çirkin diye bir şey yoktur. Çirkin dediğimiz şeyler, kendi kafamızda oluşturduğumuz yargılardır sadece. Tabii ki bu fiziksel çirkinlik için geçerlidir.

Bir de manevi çirkinlik vardır ki çirkinliklerin en kötüsü de budur. Manevi çirkinliğin kişiden kişiye değişmesi pek mümkün değildir. Çirkin olarak kabul edilen davranışlar, genellikle tüm insanlara çirkin gelmektedir. Örneğin elini vicdanına koyan hiçbir insan, bir çocuğu öldürmenin güzel bir davranış olduğunu iddia edemez.

Yorum yapın