Cimrilik ile İlgili Kompozisyon

                                                                 Cimrilik

   Cimrilik, insanların sahip olduğu herhangi bir şeyi başkası ile paylaşmamak veya zorunlu olarak paylaştığında üzülmek, acı çekmektir. Bir insanda bulunabilecek en kötü özelliklerden birisi de elbette ki cimriliktir. Cimri insan, egoist, yani bencil insandır. Sadece kendisini düşünür. Ona göre herkes kendi başının çaresine bakmalı, istediği şeye kendisi sahip olmalıdır. Dünya malına sımsıkı bağlıdır. Dünya malının elinden çıkması, cimriye büyük bir acı hissettirir.

Cimrilik; hasislik, pintilik olarak da anılmaktadır. Ancak pintilik biraz daha kendinden kısma anlamında kullanılırken, cimrilik diğer insanlarla paylaşmama anlamında kullanılır. Aslında cimrilik duygusu, biraz da kıskançlık duygusundan kaynaklanmaktadır. Zira cimri bir insan, başkalarının da kendisinin sahip olduğu şeylere sahip olmasını istemez, yani onları kıskanır. Dünyanın belki de en sevilmeyen karakter tiplerinden birisi cimri karakter tipidir. İnsanlar arasındaki bağı kuvvetlendiren şey paylaşmaktır. Cimri bir insanda paylaşma özelliği bulunmadığı için insanlarla sıkı bir iletişimi veya etkileşiminin olması da pek mümkün değildir.

Hepimiz cimrilikten uzak durmalıyız. Paylaşmayı, yardım etmeyi sevmeliyiz. Cimri olursak hiç kimse tarafından sevilmez ve saygı da görmeyiz. Aynı zamanda Allah’ın hoşnutsuzluğunu da üzerimize çeker ve tüm bu kötü duygularımızın amel defterimize günah olarak yazılmasına sebep oluruz.

Yorum yapın