Charles Dickens Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Bilgi
Tam adı Charles John Huffam Dickens olan yazar 7 Şubat 1812 yılında İngiltere’nin Portsmouth şehrinde dünyaya gelmiştir. İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen olarak da bilinmektedir. Memur bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası yaptığı borçlar yüzünden hapse girince yokluk çekmek zorunda kaldı. Bu neden erken yaşta çalışmak zorunda kaldı. Daha 11 yaşındayken boya fabrikasında çalışmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde ise bir avukatlık bürosunda işe giren Dickens boş zamanlarında stenografi öğrenmiştir. Stenografi öğrenmeye iten şey ise merakı olmuştur. Charles Dickens her zaman meraklı kişiliği ile bilinirdi. Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdiğinde yıl 1835’i göstermekteydi. Burada “Boz” takma adını kullanarak Boz’un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başlamıştır.
Eserleri
Roman: Bay Pikvik’in Maceraları (1837), Oliver Twist (1839), Nicholas Nickelby (1839), Antikacı Dükkânı (1841), Bir Noel Şarkısı (1843), Martin Chuzzlewit (1844), Dombey ve Oğlu (1846-1848), David Copperfield (1850), Kasvetli Ev (1853), Zor Yıllar (1854), İki Şehrin Hikâyesi (1859), Büyük Umutlar (1861), Müşterek Dostumuz (1865), Edwin Drood’un Gizemi (1870)
UZUN
Charles Dickens hayatı Uzun
Asıl ünlenmesine yol açan olay ise 1837 yılında yayımlanan Bay Pikvik’in Serüvenleri adlı kitabı olacaktır. Yine 1837 yılında Catherine Hogarth ile evlenmiştir. 1840 yılında ise Antikacı Dükkânı romanını yayımlamıştır. Bu romanı ölen baldızı Mary’ye ithafen yazmıştır.
1940 yılında Amerika’ya doğru yola çıkışmıştır. Kısa sürede ünü Amerika’ya da yayılmıştır ve burada büyük bir coşku le karşılanmıştır. Charles Dickens seyahat etmek için çok zaman da bulmuştur. Özellikle 1843 – 1846 yılları arasında çok yer gezmiştir. Bu gezme fırsatı sayesinde de o dönemin en iyi yazarları ile de tanışma fırsatı bulmuştur. Yine aynı dönem içerinde Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkarmıştır. Daha sonrasında ise karısı ile anlaşmazlık yüzünden ayrılmıştır. Bu sayede de tekrardan seyahat etme fırsatı bulmuştur. Charles Dickens seyahat etmeyi seven bir yazardı. Bu sayede de birçok deneyim sahibi olmasını sağlamıştır. 1859 yılında yayımladığı “İki Şehrin Hikâyesi”adlı roman ise dünya çapında çok tutulmuş ve birçok dünya diline çevrilmiştir.
Daha sonrasında seyahat etmekten artık yorulmuştur ve istirahate çekilmiştir. 1870 yılında şöhretinin zirvesindeyken İngiltere’de hayata gözlerin yumdu. Mezarı halen Londra’daki Westminster Kilisesi’nde bulunmaktadır.
Charles Dickens Edebi Kişiliği
Asıl adı Charles John Huffam Dickens olan İngiliz yazar realist romanın öncülerindendir. Romandaki kişileri her zaman çevresindeki kişilerden seçmeye özen göstermiştir. Bu sayede de roman gerçeği yansıtacaktı. 1840’lı yıllarda romanlarında kapitalist toplum düzeninin çelişki ve sorunlarına daha da derinden yaklaştığını görebiliriz. Sınıf ayrımına karşı çıkmıştır. Bunu romanlarında da rastlamak mümkündür. Katı burjuva sınıfının karşısına her zaman saf, temiz, sıradan halkın arasından insanlar çıkarmıştır.

 

Gerçekçi ve ayrıntılı betimleme örneğinin en büyük ustasıdır. Dünya çapında bir üne sahiptir. Eleştirel ve gerçekçi bir yazardır. Karşısındaki şey çok güçlü olsa dahi eğer o şey yanlış ise onun karşısında durmuştur. Her zaman haklı eleştiriler yapmıştır. İlk başlarda 18.yy anlatım tekniklerine bağlı gibi gözükmektedir. Ancak daha sonralardan kişilerin ruhsal yapısına ve toplumsal çevrelerine çok daha derinden bakabilmeyi amaçladığı gözlemlenmektedir. Nitekim bunu yıllar geçtikçe gerçekleştirmeyi de başarmıştır. 

Yorum yapın