Çeşitli doğa olaylarının (rüzgar kar yağmur vb.) aralarında konuşmalarını anlatan yazı

Soru: Çeşitli doğa olaylarının (rüzgar kar yağmur vb.) aralarında konuşmalarını anlatan yazı yazınız.

DOĞA OLAYLARI

Bir gün tüm doğa olayları bir araya gelme fırsatı bulur ve derin bir sohbete dalarlar. Derken mesele kimin insanlar için daha yararlı olduğuna gelir. Söze ilk başlayan yağmur olur.

Yağmur: İnsanlar için aranızda en yararlı olan doğa olayı benim. Ben yağmazsam topraklar ekin veremez, herkes aç kalır, demiş. Bu söz üzerine kar hiç durur mu?

Kar: Hadi oradan! Asıl en faydalı olan benim. Ben dağlara yağmaz, ilkbaharda erimezsem, göller, barajlar hatta denizler boşalır. Yaz aylarında yağmur mu var? Benimle dolan göletler yardımı ile yaz aylarında bile tarlalara, bahçelere su gidiyor ve meyveler sebzeler yetişiyor. Ayrıca kışın yağdığımda tüm mikroplar ölüyor, der. Rüzgar dayanamaz ve lafa girme gereği duyar.

Rüzgar: Ben olmazsam hepiniz bir hiçsiniz. Bitkilerin tohumlarını savurup yayan benim. ayrıca dişi ve erkek bitkiler arasındaki tohumlaşmanın, çiftleşmesinin en büyük vesilesi de benim. Yakın zamanda insanlar anladı ki bulutlar arasında aşılamayı sağlayıp, yağmur yağmasını sağlayan da benim. Yani aranızdaki en faydalı doğa olayı benim, der. O ana kadar sessizce duran gökkuşağı söz hakkı almayı uygun görür.

Gökkuşağı: Arkadaşlar, arkadaşlar. Kendinize gelin. Hiçbiriniz, diğerinden daha faydalı veya daha faydasız değilsiniz. Hepinizin üzerine düşen görevler var ve hepiniz üzerinize düşeni en iyi şekilde yapıyorsunuz. Hepiniz bir zincirin halkaları gibisiniz. biriniz koparsa hepiniz hiçsiniz. Bu yüzden tartışarak birbirinizi kırmayın. Güzel şeylerden bahsedin, der. Böylece tüm doğa olayları gökkuşağına hak verir ve tartışmaya bir son verirler.

 

Yorum yapın