Çanakkale Savaşlarının Ruhunu ve Özünü Anlatan Kompozisyon

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ RUHU VE ÖZÜ
Türk milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale savaşlarıdır. Çanakkale savaşları, bir savaşın daha ötesidir. Gerçek bir milli mücadele, bir yeniden diriliş ve bağımsızlık uğruna ortaya serilen muazzam bir fedakarlık örneğidir. 18 Mart 1915’te yapılan Çanakkale deniz savaşı ile bu mücadele bitmemiş, bu tarihten sonraki bir yıl boyunca milli mücadele devam etmiştir.

Çanakkale savaşları sadece bir etnik unsurun mücadelesi olmamıştır. Anadolu’nun belki de tüm unsurları büyük bir birlik ve beraberlik ruhu içinde, kanı ve canı pahasına bu topraklar uğrunda savaşmış ve canlarını vermekten çekinmemiştir. Sadece yetişkin erkek, asker veya ordunun da mücadelesi olmamıştır. Bu savaşlarda erkeğiyle kadınıyla, yaşlısıyla genciyle, yediden yetmişe herkes elinden geleni yapmış ve neticede istenen hedefe ulaşılmıştı. Lise talebeleri bile ülkenin bağımsızlığını, milletin özgürlüğünü, halkların namusunu her şeyden, canından bile üstün görmüş ve dünya tarihine örnek olacak mücadeleler vermiştir. Bunun en güzel örneği İstanbul Erkek Lisesi’nin son sınıfta okuyan öğrencileridir. Zira bu lisenin son sınıfında okumakta olan dönemin bütün öğrencileri şehitlik mertebesine ulaşmış ve bir tanesi dahi canını millet yolundan esirgememiştir.

Bugün bu topraklar üzerinde rahat ve özgür bir şekilde gezip dolaşabiliyorsak, kimsenin esareti altında olmadan, kendi al bayrağımızın gölgesinde hayatımıza devam edebiliyorsak, bunu bu öğrenciler ve daha niceleri gibi fedakar insanlarımıza borçluyuz. Güzel şeylerin bedeli ağır olur. Bizim bugün böylesine güzel bir yaşam sürmemizin bedelini işte Çanakkale’de savaşan o insanlarımız ödemiştir.

Yorum yapın