Can Bahadır Yüce Çok Kısa Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

Genç şair, 1981 yılında Erzurum’da doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesinden mezun olmuştur. İlk şiirleri Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştır. İlk ödülünü henüz 18 yaşındayken almıştır. Halen doktora çalışmalarını sürdürmektedir.
Eserleri
Uzakta Beyaz, Yaslı Mızıka, Şiirim Gibi Yaşadım, Unuttum Dünya
Can Bahadır Yüze Hayatı Uzun

1981 doğumlu şair, Türk şiirinin yeni isimlerindendir. 1999 yılında Kuleli Askeri Lisesinden mezun olmuştur. 2004 yılında ise Yeditepe Üniversitesinin Felsefe Bölümü’nden mezun olmuştur. Virginia Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra genç şair, Indiana Üniversitesinde doktora çalışmasını devam ettirmektedir.
18 yaşındayken Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne layık görülmüştür. İlk şiir kitabı Yaslı Mızıka’dır. Can Bahadır kendini Hilmi Yavuz’un çırağı olarak görmektedir. Bu kitabın arkasına Hilmi Yavuz, kendisinin dilin pusulasını elinde tuttuğunu yazmıştır. Pek çok edebiyatçı kendisinin kusuru hakkında yaptığı yorum, her genç şairde olduğu gibi kendi kalemini bulması ve kendi sesini bulmasıdır.
Şu anda Kitap Zaman’ının editörlüğünü yapmaktadır. Bunun yanı sıra Zaman Gazetesi’nde köşe yazarıdır.
Edebi Kişiliği

 

Şiirlerinde iki konu işlemiştir. Bunlar şehir ve deniz temalarıdır. Çocukluğuna duyduğu özlemi ve gençlik heyecanlarını kaleme almıştır. Şair, lise yıllarında yaşadığı öğrencilik yıllarının etkisinde kalmıştır.

Yorum yapın