Boşanma ile İlgili Kompozisyon

                                                                       Boşanma


Birbirini severek evlenmiş, yuva kurmuş bir çiftin başına gelebilecek en kötü olaylardan biri de boşanmaktır. Maalesef ülkemizde de bu üzücü olayı yaşayan binlerce çift var. Birbirini seven evli iki insanın boşandıktan sonra yeni bir hayat kurmaları, birbirini unutmaları biraz mümkün olsa da, ne yazık ki çocuklar için bunu söylemek çok güçtür. Zira annesini veya babasını unutacak, onların yerini dolduracak bir üvey baba veya üvey anneye sahip olacak hiçbir çocuk yoktur.

Bir insanın, çocukluk dönemindeki en büyük dayanağı anne ve babasıdır. Anne ve baba arasında yaşanacak bir ayrılık, belki de çocuğun yıkımı olacaktır. Anne babası boşanmış birçok çocukta, ileriki yaşlarda psikolojik rahatsızlıklar veya davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Boşanma olayı, bir çocuğun kaldıramayacağı kadar büyük bir üzüntü, büyük bir yıkımdır. Bu yüzden kadınların da erkeklerin de bu konuda çok dikkatli ve hassas olması gerekir. Boşanmaları önleyecek en önemli husus, tarafların evlilikten önce birbirini tanımasıdır. Huyu suyu bilinmeyen bir insanlar yapılan aceleci evlilikler, maalesef kötü sonla bitmektedir. Bunun da acısını ne yazık ki daha çok çocuklar yaşamaktadır. İnsanların çok iyi bir şekilde geçinmesi neredeyse mümkün değildir. Hatasız olan hiçbir insan yoktur. Taraflar, eşlerinin bu hata veya kusurlarını kabullenebilmeli ve onları görmezden gelebilmelidir. en ufak bir hatayı bile kabullenemeyen, kavga çıkaran eşler, neticede olayı büyütüp çığırından çıkararak soluğu mahkemelerde almaktadır. Biz insanlar, özellikle evliliklerde çok yanlış tutum ve davranışlarda bulunuyoruz. Aslını bilmediğimiz, dışarıdan mutlu görünen evlilikleri kendi evliliğimizle kıyaslayıp olumsuz şeyler düşünüyoruz. Bütün eşler bilmeli ki, herkesin evliliği öyle dışarıdan göründüğü gibi güzel değildir. Hemen her evde türlü tartışmalar, kavgalar yaşanmaktadır. Ancak birçok kişi, tüm bu kavga ve tartışmaları kabullenmekte ve normal görmektedir.

Çok büyük bir problem yaşanmadığı sürece, en azından çocuklarımızın iyiliği için aklımıza boşanmayı getirmemeliyiz. Boşanmak, en son çare olmalıdır. Unutmayalım ki bizler kendimize yeni eşler bulabiliriz; fakat çocuklarımızın kendilerine yeni bir anne veya baba bulması mümkün değildir.

Yorum yapın