Bir Meslekte Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

                                    BİR MESLEKTE BAŞARILI OLMAK İÇİN

Bir meslekte başarılı olmanın ilk şartı, o mesleği sevmektir. Sevmediğimiz bir meslekte başarılı olmamız mümkün değildir. Bu nedenle henüz çocukluk yaşımızdan itibaren, ilgi duyduğumuz, kendimizi yetenekli gördüğümüz mesleklere yönelmeli, bu mesleklere uygun olan okulları veya bölümleri tercih etmeliyiz.

Şayet sevdiğimiz bir meslek yapmıyorsak, o mesleği sevmeye çalışmalıyız. Her mesleğin kendine göre kutsal olduğunu bilmeli, yararlı işler çıkarmak için uğraşmalıyız. Hayatta başarıyı her zaman çalışmak getirir. Çalışmayan, emek vermeyen insanların başarı elde etmesi mümkün değildir. Bu nedenle emeğimizin karşılığını mutlaka alacağımızı bilmeli insanlığa yararlı şekilde çabalamalıyız.

Yaptığımızın mesleğin gerekliliklerini öğrenmeli, o işte uzmanlaşmaya çalışmalıyız. Gerekirse o meslekle ilgili kitaplar okumalı, kurs veya seminerlere katılarak kendimizi geliştirmeliyiz.

İşimize son derece önem vermeli, onu en titiz şekilde yapmaya gayret etmeliyiz. Bunu yaparken de severek, isteyerek yapmalıyız.

Plan yapmak, işlerin daha kısa sürede, daha verimli bir şekilde yapılmasını sağlar. Mesleğimizin gerektirdiği işlerin planını yapmalı, bu plana sadık kalarak çalışmalıyız. İşimizi önemsemeli, geç gitme alışkanlığından uzak durmalıyız. Tüm bunları yaparsak o meslekte başarılı olmuş oluruz.

Yorum yapın