Başarılı Olmanın Yolları ile İlgili Kompozisyon

                                                       Başarılı Olmanın Yolları

   Başarılı olmanın en temel kuralı çalışmak ve zamanı verimli kullanmaktır. Bir yola baş koyan ve o yolda azimle ilerleyen bir insanın başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur. İnsan istedikten ve özverili olduktan sonra başaramayacağı hiçbir iş yoktur. Yeter ki gerçekten istesin, azmetsin ve kararlı olsun.

Başarılı olmak için her şeyden önce hedefler belirlenmelidir. Önce neyin, niçin istendiği iyice anlaşılmalıdır. Ulaşılacak hedef belirlendikten sonra ilk adım atılmalı, yani çalışmalara başlanmalıdır. Özellikle ulaşılmak istenen hedef zor bir hedef ise çeşitli sıkıntı ve problemlerle karşılaşabiliriz. Birçok insan, karşılaştığı bu problemlerden veya engellerden dolayı pes eder ve işini yarım bırakarak bitiremez. Ancak her zorluğa göğüs germeyi bilen, fedakarlıklar gösteren, hırslı olan ve başarmak isteyen kişiler asla yılmazlar. En zor badireleri bile büyük bir özveri ile atlatabilirler. Böylece istedikleri başarıya ulaşabilirler. Tembellerin ve korkakların başarılı olması mümkün değildir. Zafer, ancak cesur olanlarındır. Risk almaktan korkan, zevklerinden taviz vermeyen, rahatlığa düşkün insanlar elbette ki başarılı olamazlar.

Başarılı olmanın diğer bir önemli yolu da planlı ve programlı çalışmaktır. Rastgele yapılan işleri karman çorman olur. Böyle bir çalışma şekli, zaman kaybına yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Oysa belli bir plan dahilinde çalışanlar ve bu planlarının dışına çıkmayanlar daha kısa sürede daha büyük başarılar elde edebilirler.

Yorum yapın