Az Tamah Çok Ziyan Getirir Kompozisyon

Bu kompozisyon, açgözlülük ve doyumsuzluğun insan hayatındaki olumsuz etkilerini ele alarak, azla yetinmenin önemini vurgulamaktadır.

Az Tamah Çok Ziyan Getirir Kompozisyon

Giriş: “Az tamah çok ziyan getirir” ilkesi, açgözlülüğün insan hayatındaki olumsuz etkilerini vurgulayan önemli bir deyimdir. Tamah, fazla istemek ve doyumsuz bir hırsla davranmak anlamına gelir. Ancak, bu hırsın insanı sadece faydadan değil, aksine zarardan da mahrum bırakan bir kötü huylar bütünüdür.

Gelişme:Açgözlülük, kişinin sahip olduğuyla yetinmeyip sürekli daha fazlasını istemesine neden olur. Oysa her bireyin belirli bir kısmetle yaşamaya hakkı vardır. Azla yetinmeyi ve eldekiyle mutlu olmayı bilmek, kişiyi içsel bir huzura kavuşturur. Atalarımızın ifadesiyle, aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz demişlerdir. Elindekini değerlendirmek, onun kıymetini bilmek çoğu defa daha faydalıdır.

Örneğin, bir kişi var olan mal varlığına yetinmeyip sürekli daha fazlasını istediğinde, bu durum finansal ve duygusal sorunlara yol açabilir. Aç gözlülük, insanın sahip olduklarını kaybetmesine ve hatta elindekilerden daha fazlasını kaybetmesine neden olabilir. Bir anlamda, az tamah ilkesini benimsememek, kişiyi maddi ve manevi anlamda olumsuz sonuçlara sürükler. “Az tamah çok ziyan getirir” prensibi, insanoğluna, eldekiyle yetinmeyi ve buna değer vererek daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmeyi öğütler.

Sonuç:  Tamah, aç gözlü davranmak, gereğinden fazla istemek anlamına gelir. Açgözlülük ise insanı fayda görmekten çok, zarara uğratan kötü huylardan birisidir. Öyle ki kişinin sahip olduğunun bile elinden gitmesine sebep olmaktadır. Bazen elindeki ile yetinmeyi bilip, kanaat etmeyi bilmek gerekir. Herkesin belli bir rızkı vardır. Bu rızk, zamanı geldiğinde zaten kişiye ulaşmaktadır. Daha fazlasını isteyen, açgözlü olan kişiler çoğu defa sahip olduğundan bile olabilirler.

Az Tamah Çok Ziyan Getirir Atasözünün Anlamı

Bu atasözü, hırslı ve doyumsuz davranışların genellikle zararlı sonuçlar doğuracağını belirtir.

 


Su Başından Kesilir Kompozisyon

Az Tamah Çok Ziyan Getirir isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Az Tamah Çok Ziyan Getirir konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın