Atasözü Örnekleri

Atasözü Örnekleri: Atalarımızın yüzyıllar önce dile getirdiği ve hala günlük yaşantımızda sıkça başvurduğumuz atasözleri, yaşamımızın her alanında bize rehberlik eder. Bu kısa ve öz sözler, deneyimlerden gelen bilgileri içinde barındırır ve genellikle derin anlamlar taşır.  Sizler için, bazı önemli atasözlerini açıklamaları ile birlikte derlemeye çalıştık. Umarız ki işinizi görür.

Atasözü örneklerine geçmeden önce, atasözünün ne olduğunu söylemekte yarar var diye düşünüyoruz.

Atasözü Nedir?

Atalarımızın, geçmişte yaşadıkları deneyimlerden yola çıkarak söyledikleri kısa ve özlü sözlere atasözü denir. Atasözleri bir yargı bildirir ve hepsinde bize verilmek istenen bir mesaj vardır. Belki de çok uzun şekilde anlatılması gereken bir konu, atasözleri sayesinde kısacık bir cümle ile anlatılır.

Atasözü, uzun deneyimler ve gözlemler sonucu oluşan atalarımızın bilgece düşüncelerini ya da öğütleri içeren, yaygın olarak kabul gören ve özel bir yapıya sahip kısa ve özlü bir söz olarak tanımlanır.

Atasözü Örnekleri

Atasözü Örnekleri: İşte bazı önemli atasözleri ve açıklamaları:

 1. Ağaç yaşken eğilir. Anlamı: Eğitimin erken yaşta verilmesi gerektiğini anlatır. Zamanında eğitilmeyen kişi, sonrasında zorlanır. Örneğin, çocukken bisiklet sürmeyi öğrenmeyen biri, büyüdüğünde ya bisiklet sürmeyi hiç öğrenemez ya da çok zorlanır.
 2. Başak büyüdükçe boynunu eğer. Anlamı: İnsanlar bilgi sahibi oldukça, olgunlaştıkça daha alçak gönüllü, daha mütevazı olurlar.
 3. Çok konuşan, çok yanılır. Anlamı: Çok konuşmanın birçok zararı vardır. Çok konuşan kişilerin yanlış şeyler söyleme olasılığı artar. Bu nedenle sadece gerektiğinde konuşmak daha iyidir.
 4. Damlaya damlaya göl olur. Anlamı: Büyük birikimler, küçük birikimlerin birleşmesiyle oluşur. Az, çok demeden biriktirmeliyiz ki biriktirdiğimiz şey zamanla çoğalsın.
 5. Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını. Anlamı: Bir işin neticesinde iyi bir karşılık almak istiyorsan, o işe önem ver, harcaman gereken parayı veya zamanı harcamaktan korkma.
 6. İçki öldürür, kumar söndürür, spor güldürür. Anlamı: İçki ve kumar tüm kötülüklerin anasıdır; nice ocaklar söndürmüştür. Oysa spor insanı zinde ve mutlu yapar.
 7. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Anlamı: İnsanların iki işi bir arada yapmaya çalışması mümkün değildir. İki işi aynı anda yapmaya çalışanlar her ikisini de başaramazlar. Sadece bir işe odaklanmak ve onu yapmak en iyisidir.
 8. İyi dost, kara günde belli olur. Anlamı: Asıl dost, kötü günümüzde de yanımızda olandır. İyi günümüzde herkes bizimle olabilir, gerçek dostlar ise dar zamanımızda bile bizi yalnız bırakmaz.
 9. Keskin sirke, küpüne zarar. Anlamı: Sürekli öfkeli olan kişi sadece kendisine zarar verir. Sakin olmalı, öfkemize hakim olmalıyız.
 10. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Anlamı: İnsanlar, kime ne zaman muhtaç olacaklarını bilemezler. Bazen en ufak bir ihtiyacımızda bile birilerine muhtaç olabiliriz veya başkaları bize muhtaç olabilir.
 11. Körle yatan, şaşı kalkar. Anlamı: Kötü arkadaşlarla gezenler, zamanla onlar gibi kötü olurlar.
 12. Lafla peynir gemisi yürümez. Anlamı: Önemli işler öyle lafla yapılmaz. “Ben yaparım, ben ederim.” lafları yerine icraate geçmeli ve o işi yapmaya başlamalıyız.
 13. Meyve veren ağaç taşlanır. Anlamı: İnsanlara faydalı kişiler, çoğu zaman toplum tarafından sert şekilde eleştirilirler.
 14. Nerede dirlik, orada birlik. Anlamı: İnsanlar el ele olduğu sürece, en zor işleri bile başarabilir.
 15. Rüzgar eken fırtına biçer. Anlamı: Kötülük yapan kişi, çok daha büyük kötülüklerle karşılaşır.
 16. Sabrın sonu selamettir. Anlamı: Bir işin neticesini sabırla bekleyenler, nihayetinde mutlu olurlar.
 17. Taşıma su ile değirmen dönmez. Anlamı: Çok büyük ve önemli bir işi başarmak için az emek yeterli gelmez. Böyle işler için çok emek verilmeli, özveride bulunulmalıdır.
 18. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Anlamı: İnsanları güzel ve gönül alıcı sözlerle etkilemek daha mümkündür.
 19. Veren el, alan elden üstündür. Anlamı: Cömert olmak, cömert olmak için de kazanmak hayırlı bir iştir.
 20. Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer. Anlamı: Zamanında çalışıp emek harcayan kişi, karşılığını mutlaka alır.

Atasözleri, geçmişten gelen bilgelikleri ve deneyimleri aktarmanın önemli bir yoludur. Bu özlü sözler, yaşamımızın her aşamasında bize yol gösterir ve doğru kararlar almamıza yardımcı olur. Unutmayalım ki, “Atasözleri, bilgeliklerin kısaltılmış hali gibidir.”

Atasözü Örnekleri isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Atasözü Örnekleri konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum yapın